Tag Archives: мутации

КОРОНА ВИРУС – Што е флурона и кои се најчестите симптоми?

Во Хрватска е потврден првиот случај на флурона. Спротивно на некои тврдења на социјалните мрежи, ова не е нов вид на коронавирус. Што е тогаш флурона? Имено, иако се шпекулираше дека флурона е нова варијанта на ковид 19, не е тоа. Последната откриена варијанта на ковид 19 е омикрон, а …

Повеќе »

СЗО ОРГАНИЗИРА ИТЕН СОСТАНОК: Страв од варијанта Б.1.1.529 – најлоша до сега

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе одржи итен состанок за новиот вид на коронавирус откриен во Африка, кој може да има зголемен број мутации, објави британски „Фајненшл тајмс“. Тулио де Оливеира, директор на Центарот за одговор на епидемијата и иновации во Јужна Африка, им ја пренесе на претставниците на СЗО …

Повеќе »

ОТКРИЕН УШТЕ ЕДЕН СОЈ ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Оваа варијанта на вирусот содржи бројни мутации – научниците се загрижени!

Уште еден вид на коронавирус со потенцијално загрижувачки број на мутации е откриен во Велика Британија, велат експертите. Оваа варијанта, позната како В1525, е предмет на извештај на истражувачите од Универзитетот во Единбург, кои велат дека е откриена со геномско секвенционирање во 10. земји, вклучувајќи ги Данска, САД и Австралија, …

Повеќе »

Се воведуваат темно црвени зони на епидемиолошката карта на ЕУ: Тие се најлоши, еве што значат!

ПРЕТСЕДАТЕЛКАТА на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави воведување на нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темно црвена зона од која патниците треба да бидат тестирани пред да заминат а по пристигнувањето на дестинацијата и да останат во карантин. „Темно црвената боја ќе ги обележи областите каде циркулацијата …

Повеќе »

КОРОНАТА ЗАСЕКОГАШ ЌЕ БИДЕ ТУКА! Страшни предвидувања на директорот на компанијата „Модерна“

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел изјавил дека вирусот корона, кој ги преплави болниците и ја запре светската економија, ќе биде тука засекогаш. Многу водечки здравствени службеници веруваат дека постои голема веројатност дека „ковид-19“ ќе стане ендемична болест, односно дека ќе биде трајно присутна, но веројатно во пониски нивоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАУЧНИ ТВРДЕЊА – ОВОЈ КОРОНА ВИРУС Е 10 ПАТИ ПООПАСЕН ОД ОНОЈ ОД ВУХАН: Низ Европа владее моќна мутација но има и олеснителна околност!

Иако е до десет пати поинфективен од кинескиот вид на коронавирус, мутацијата D614G остава доволно простор на антителата да реагираат на јадрото на самиот вирус, што го прави помалку опасен за луѓето. D614G е еден од најновите, но исто така и најраспространетите видови на новиот коронавирус. Тестирајќи на заморчиња, научниците …

Повеќе »

ВТОР БРАН – Нов вид на корона хара во Европа: Откриено од каде потекнува и кој играл клучна улога во ширењето

Меѓународен тим научници го опишале необичното ширење на оваа верзија на коронавирусот Верзијата коронавирус, која потекнува од шпански земјоделски работници, од летото брзо се рашири низ цела Европа и сега го сочинува мнозинството нови случаи на ковид-19 во повеќе земји. Во Велика Британија, на пример, тоа чини дури 80 проценти …

Повеќе »