Tag Archives: мускулна маса

Белките можат да бидат подеднакво добри, како и целите јајца, за зголемување на мускулната маса

ШТО е подобро за зголемување на мускулите – белка од јајце или жолчка? И двете. Конзумирањето само белка од јајце не е подобро или полошо за градење мускули од цело јајце, според новиот преглед објавен во International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism. Во овој преглед, истражувачите прегледаа неколку …

Повеќе »

Истражување открило колку треба минимално да вежбате за да останете во форма

Одењето во теретана може да биде клучен потег за да се одржите во форма и здравје. Се разбира, ова важи и за сите други форми на физичка активност. Сите знаеме дека здравата исхрана и повеќе вежбање се клучни за да се чувствувате добро, но многумина воопшто не ги привлекува ваквиот …

Повеќе »