Tag Archives: мудрости

БИДЕТЕ МУДРИ – Пет реченици што мора да престанеме да ги кажуваме кога ќе добиеме комплимент

Ако се случи да бидете премногу скромни и ви е тешко да примите комплимент, еве пет реченици што треба да се обидете да ги избегнете Ако ви се случи да бидете премногу скромни и ви е тешко да добиете комплимент, еве пет реченици што треба да се обидете да ги …

Повеќе »

„АКО ВАШИТЕ ПРОБЛЕМИ МОЖЕ ДА СЕ РЕШАТ СО ПАРИ, ТОА НЕ Е ПРОБЛЕМ, ТОА Е ТРОШОК“: Евреите ги решаваа предизвиците на посебен начин!

Мудрите еврејски поговорки за животот ќе го олеснат речиси секој проблем со кој се соочуваме. Еврејскиот народ е познат по својата мудрост, која отсекогаш го разликувала од другите. Тие се способни да ги решат и најсложените проблеми со една реченица, додека после истата реченица многумина се прашуваат дали воопшто биле …

Повеќе »

Писателот Пауло Коељо знае за што зборува: „Тајната на животот е да паднеш седум пати и да станеш осум пати“

Пауло Коељо е бразилски писател чие најпознато дело „Алхемичарот“ е продадено во 35. милиони примероци и е преведено на 80. јазици. Пред да се посвети на пишувањето, работел како актер, новинар, текстописец и театарски режисер. Детство и младостПауло Коељо е роден во 1947. година во Рио де Жанеиро. Татко му …

Повеќе »

МОЌНИ ЗБОРОВИ – Најдобри совети за животот кои било кога ќе ги слушнете: Овие мудри зборови на Џејн Фонда треба да се запамтат!

Внимателно прочитајте го секој збор Од почетокот на нејзината кариера до денес, Џејн Фонда ја искористи славата што ја стекна за добри работи, создавајќи платформа за социјален активизам и ширејќи позитивни пораки. Споделувајќи скапоцени животни лекции, таа стана една од омилените холивудски диви за многумина. Еве неколку нејзини незаборавни зборови: …

Повеќе »

МУДРИ МИСЛИ – ДОДЕКА СМЕ ТУКА МОЖЕМЕ ДА ТАНЦУВАМЕ! Писмото на оваа баба ќе ви значи повеќе од ПОСЕТА НА ПСИХОЛОГ! Нејзините зборови гаѓаат ДИРЕКТНО ВО МЕТА!

Наводно, баба и напишала писмо на својата пријателка а дури и да е измислено, ќе ви заштеди години на созревање и собирање пораки за животот. Многу е практично и открива како да направите разлика помеѓу важното и неважното. “„Драга моја, Сè повеќе читам а помалку бришам прашина. Седам во дворот …

Повеќе »