Tag Archives: мобилизација

(ВИДЕО) Руски рапер се самоубил поради Путин

Според странските медиуми, раперот Иван Виталиевич Петунин, попознат по уметничкото име Воки, извршил самоубиство поради регрутирањето што го најавил Владимир Путин. Телото на Петунин било пронајдено во близина на зграда откако 27-годишниот музичар снимил видео порака објавена на неговиот канал Телеграм. Во пораката тој наведува дека не сака да убива …

Повеќе »

(Вознемирувачко видео) СТРАВ ОД БОИШТЕ – Герашченко сподели видео во кое млад Русин му ја скрши ногата на својот пријател за да избегне мобилизација

За многу Руси, одлуката на Кремљ да повика 300.000 воени резервисти за војната во Украина беше шок. Во големите градови, седуммесечната војна на Русија против нејзините соседи секогаш изгледала далечна. Но, штом завршило обраќањето на претседателот Владимир Путин, реалноста ги погодила. Да се ​​биде испратен во битка било поблиску отколку …

Повеќе »

(ВИДЕО) МАСОВЕН ЕГЗОДУС, РУСИТЕ НЕМААТ КАДЕ: Земјите од ЕУ им забрануваат влез, ова е нивниот единствен спас! Непрегледни колони на границата

По најавената мобилизација голем број Руси ја напуштаат Русија, но некои земји не сакаат да ги примат. Откако Владимир Путин прогласи делумна мобилизација, Русите масовно почнаа да ја напуштаат земјата, авионските билети беа распродадени, а цените на летовите во еден правец достигнаа неколку илјади евра. Бескрајна колона формирана на руско-грузискиот …

Повеќе »

Што „гуглаат“ Русите по најавата за мобилизација на Путин: Како да се скрши рака и да се напушти земјата!

По утринското обраќање на Владимир Путин и најавата за делумна мобилизација во земјата, Русите се обратија на пребарувањето на Google за да дознаат на кого се однесува и како можат да избегаат од земјата. Уште од вчерашното објавување на говорот на Владимир Путин, Русите во страв од мобилизација почнаа да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Се шири моќно видео од украинската армија: „Никој од нас не е роден за војна!“

ПОСЛЕ руската инвазија на Украина, на социјалните мрежи почна да се шири моќно видео кое покажува дека никој од нас не е роден да оди во војна.Војниците кои се појавуваат на снимката имале живот пред да започне војната. Беа татковци, помали браќа, синови, возачи на автобус, свршеници, фудбалски навивачи, директори …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Виталиј Кличко: „Земам оружје и одам во војна. Немам избор!“

Виталиј Кличко, некогаш најдобриот тешкаш во светот, а денес градоначалник на Киев, рекол дека е подготвен да земе оружје за да ги одбрани градот и Украина од руската инвазија што започна вчера. „Ова е веќе крвава војна. Немам избор, морам да го направам тоа. Ќе се борам”, изјавил Кличко, кој …

Повеќе »