Tag Archives: мит

ГМ диета: За седум дена – седум килограми помалку, и не, тоа не е мит, оваа диета навистина прави ЧУДА!

Според легендата, ГМ диетата (Генерал моторс) е осмислена за вработените во „Генерал моторс“ да се ослободат од вишокот килограми. Можеби таа приказна не е вистина, но тоа и’ не не интересира. Она што не интересира е како функционира оваа брза диета и кое е нејзиното мени. ГМ диетата има за …

Повеќе »

МИТ истражување: Дистанцата од 2. метри е ризична како и на 20. метри

Ризикот од инфекција со коронавирус е ист на растојание од два метра како и на растојание од 20 метри, дури и кога носите маски, предупредува новата студија на Институтот за технологија во Масачусетс (МИТ). Професорите на МИТ, Мартин Базант и Џон Буш, кои предаваат хемиско инженерство и применета математика, развија …

Повеќе »

Мит или вистина – Колку знаете за никотинот?

Никотинот е една од главните соединенија во тутунот и истиот е причината за создавање на зависност од пушењето. И покрај тоа што повеќето пушачи знаат дека цигарите се лоши за нив и нивното здравје, тешко е да се откажат од зависноста на никотинот. Употребата на тутун трае скоро седум века, …

Повеќе »