Tag Archives: мира фурлан

Мира Фурлан за силувањето: „Ми ја покри устата со рака за да не врескам!“

Во постхумно објавената книга „Сакај ме повеќе од се на светот“, која во февруари ќе ја објави „Бука“, Мира Фурлан опишува трауматичен настан во нејзиниот живот. „… Една зимска ноќ се истуширам во Цитеовата заедничката бања. Оставив водата да падне врз мене по цел ден одење по улиците и размислување …

Повеќе »

ШОКАНТНО ПИСМО НА МИРА ФУРЛАН: Пред смртта му ја разголела душата на синот ЗА ТОВАРОТ што го носела во текот на животот!

Легендарната југословенска актерка Мира Фурлан почина на почетокот на годината во Лос Анџелес, а набргу потоа во јавноста стигна веста дека пред смртта ги завршила своите мемоари, кои нејзиниот сопруг, режисерот Горан Гајиќ, постхумно ќе ги објави. Автобиографијата на актерката започнува со пасус во кој таа емотивно зборува за нејзините …

Повеќе »

(ВИДЕО) Светска премиера на филмот „Сава“ на Докуфест – Призрен: Мира Фурлан – гласот на реката и природата

Вечерва, во 20 часот, во Ривербед Синема во рамки на фестивалот за документарни филмови „Докуфест“ во Призрен, Косово, светска премиера ќе има долгометражниот документарен филм „Сава“ (2021). Филмот е копродукција помеѓу Сава Филмс (Англија) и Ортак Филмс (РСM). Македонската премиера на филмот е закажана за 23 август во Куршумли ан …

Повеќе »

„Киненова”: Мира Фурлан и Љупчо Тодоровски-Упа беа луѓе со кои заедно мечтаевме за уметноста

„Киненова” е она што ги поврза и двајцата уметници кои ненајдено и неочекувано починаа – Мира Фурлан и Љупчо Тодоровски-Упа беа дел токму од првото издание на „Киненова” во 2016 година.  Во чест на овие големи луѓе, големи за светот, а посебно значајни за започнувањето, заживувањето и постоењето на филмскиот …

Повеќе »

Еве од што починала Мира Фурлан!

Последните неколку месеци ги помина во тешка ситуација, борејќи се за својот живот Легендарната актерка Мира Фурлан почина на 66-годишна возраст, а како што дознава Вечерњи лист од извори блиски до нејзиното семејство, актерката долго страдала од вирусот Западен Нил, кој и го пренел заразен комарец. Поради сериозното боледување, последните …

Повеќе »

Починала актерката Мира Фурлан

Починала на 65-годишна возраст. Таа, наводно, починала во средата, 20. јануари. Веста за нејзината смрт е објавена и на нејзиниот профил на Твитер. pic.twitter.com/uVlatjUocZ — Mira Furlan (@FurlanMira) January 22, 2021 Мира Фурлан е родена во Загреб во 1955 година, а живее во Америка од 1991. година. Својата кариера ја …

Повеќе »