Tag Archives: минерал

Анксиозност и депресија: Пред да посетите психијатар, проверете дали имате недостаток на овој минерал

Магнезиумот директно влијае на лачењето на хормонот на среќата – серотонин. Магнезиумот е еден од есенцијалните минерали неопходни за функционалноста на мускулите, за нервниот систем, а има и огромно влијание врз нивото на концентрација и квалитетот на сонот. Ефикасно против несоница и го подобрува сонот. Магнезиумот помага и за побрзо …

Повеќе »

НАЧИНОТ на исхрана е клучен за нашето здравје: Зголемете го внесот на ОВОЈ минерал!

Исхраната, заедно со другите животни навики, е клучна за нашето здравје. Истражувањата покажале дека мажите со недостаток на магнезиум имаат пониско ниво на тестостерон, додека луѓето кои редовно внесуваат храна богата со овој минерал имаат помали шанси да заболат од кардиоваскуларни болести и рак на дебелото црево. Овој минерал е …

Повеќе »

Осум знаци дека на организмот му недостасува цинк

За да може нашето тело да функционира правилно, потребно е и доволно количество од минералот цинк. Откријте која храна содржи најмногу од него и кои се знаците дека му недостасуваат на телото. Минералот цинк е еден од петте најважни минерали за човечкото тело, заедно со железото, калциумот, магнезиумот и калиумот. …

Повеќе »