Tag Archives: мешунки

Сакате младешки изглед? Овие пет намирници ќе ви помогнат во тоа!

Овие намирници ќе ви помогнат да се подмладите… Доколку сакате да избегнете естетска хирургија, внимавајте на исхраната за да постигнете младешки изглед, а во тоа ќе ви помогнат овие пет намирници. Лосос Омега 3 масните киселини придонесуваат за здрав развој на скалпот и ја одржуваат кожата мрсна. Протеините помагаат да …

Повеќе »

Оваа храна се смета за најздрава, а на многумина им недостига на менито

Диететичарката Мелиса Мајер на своите клиенти секогаш им дава едноставни совети. Таа вели дека не треба да се концентрирате на тоа која храна ќе ја отстраните од вашето мени, туку на онаа со која ќе го збогатите. „Тоа ќе ви служи подобро на долг рок и ќе ви помогне да …

Повеќе »

Осум намирници што секој со дијабетес треба да ги јаде

ДИЈАБЕТЕСОТ е хронична состојба со која живеат неколку стотици илјади Македонци. Секој кој е дијагностициран мора да внимава на исхраната за да избегне долгорочни компликации. Дијабетесот се јавува кога панкреасот не произведува доволно инсулин или кога телото не може ефикасно да го користи инсулинот што го произведува. Инсулинот го регулира …

Повеќе »

ПЛАНИРАТЕ ДА ПОСТИТЕ – ДЕСЕТ РАБОТИ кои би можеле да му се случат на вашето тело откако ќе станете „веган“

Во пресрет на велигденските пости решивме да објавиме напис за веганството – начин на исхрана кој е многу сличен на Големиот пост – единствената разлика е што не се конзумира ниту риба. ДЕНЕС, се повеќе и повеќе луѓе се одлучуваат на веганизам. Не само што ова може да го промени …

Повеќе »

7. најздрави јаглехидрати: Ризница на влакна и протеини – не држат сити и спречуваат болести!

Тие се одличен извор на витамини и аминокиселини Кога велиме јаглехидрати, многумина помислуваат на гоење и група храна што треба да се исфрли од исхраната. Ова е целосна заблуда – јаглехидратите не треба да се елиминираат целосно, туку треба внимателно да се изберат. Ви претставуваме 7 намирници со најздрави јаглехидрати: …

Повеќе »

5.НАМИРНИЦИ КОИ ГИ ЧИСТАТ КРВНИТЕ САДОВИ: Холестеролот ќе стане минато!

Со тек на годините внатрешните ѕидови на артериите се полнат со маснотии, а вените ја губат еластичноста. Тоа се случува главно поради прекумерна тежина и седечкиот начин на живот. За да ги исчистите артериите и да го прилагодите нивото на триглицериди и холестерол во крвта морате да конзумирате одредена храна. …

Повеќе »

(ФОТО) Божиќен пост: Предвидете и организирајте набавка на трите главни оброци

Почна шест неделниот божиќен пост (40. дена). Покрај воздржувањето на лошите мисли, задолжителна е промена на мени и се подразбира количински помал внес на храна. Оброците се главно засновани на житарки, јадења од риба, овошје и зеленчук. Нутриционистите, инаку, се за повремено контролирање на гладувањето, бидејќи го олеснува организмот и …

Повеќе »