Tag Archives: мери младеновска

Вечерва во „Лица и дела“, на ТВ Сонце, ќе гостува Борче Георгиевски – градоначалникот на Гази Баба

Во вечерашното издание на „Лица и дела“ ќе гостува господин Борче Георгиевски, градоначалник на општина Гази Баба… Причина за неговото гостување кај Мери Младеновска секако се резултатите што ги постигна во изминатите (скоро) четири години, а секако и пофалните зборови на жителите. Општината под водство на Георгиевски се чини направи …

Повеќе »

Доктор Људмил Спасов вечерва гостин во „Лица и дела“

Мери Младеновска вечерва ќе биде домаќин на д-р Људмил Спасов, од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“, катедра за македонски јазик кој ќе зборува за македонскиот јазик, неговите издадени книги и 43-годишното искуство посветено на Македонија, македонската култура и македонскиот јазик. Доколку сакате да дознаете нешто повеќе за македонскиот јазик, кутлура и …

Повеќе »

„Лица и дела“: Професор д-р Рубин Земон

Мери Младеновска и екипата на „Лица и дела“ вечерва ќе го угостат професор д-р Рубин Земон, етнолог, поранешен пратеник. Главна тема на разговорот ќе биде малцинствата во Македонија и за генералниот напредок на Македонија во однос на етнологијата и антропологијата. Не заборавајте, „Лица и дела“ вечерва во 21. часот на …

Повеќе »

„Лица и дела“ со редок јубилеј – 10. години континуирано во етерот со неброени значајни гости

Утре, 28.05., „Лица и дела“ слават редок јубилеј – 10-годишнина од „Лица и дела“ на ТВ Сонце… За наши простори тоа е мошне редок јубилеј со оглед на сите промени… Токму поради тоа „Лица и дела“ треба да бидат горди што издржале 10. години во македонскиот етер. Во текот на …

Повеќе »

Јанко Илковски вечерва во „Лица и дела“

Вечерва во терминот на „Лица и дела“ ќе се емитува емисијата со добро познатиот Јанко Илковски, или попознат како „Јанко Јади бурек“ кој со свое видување на нештата оди секој ден на ТВ Сонце од 20. часот… Во денешното гостување во „Лица и дела“ Мери Младеновска и Јанко ќе не …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мери Младеновска со новиот кавер прави свртување во музиката

Мери Младеновска реши максимално да се посвети на музиката па како резултат на тоа се појави каверот на  High and Dry  на „Радиохед“… Мери се чини реши се’ да промени па така со нејзиниот бенд – Далибор – бас и ритам гитара, Марко – соло гитара, Душан – гитара и …

Повеќе »

Вечерва во „Лица и дела“: Ива Спасовска – мулти талентирана девојка!

Вечерва гостинка е Ива Спасовска, млада и талентирана девојка која веќе посетува училиште за глума и има играно во неколку претстави на општинско ниво… Има добиено награди по хемија, тренира ракомет во „Металург“, пишува проза… Од нејзиното гостување во „Лица и дела“ ќе можеме да видиме како ги ускладува своите …

Повеќе »

„Лица и дела“ вечерва со Љупчо Ристески

Вечерва гостин на Мери Младеновска во „Лица и дела“ ќе биде Љупчо Ристески, професор – доктор по антропологија и етнологија, човекот кој надвор од земјата има учествувано на многу научни семинари… Ристески низ светот го има претставувано македонското народно богатство, обичаите за празниците и многу други традиции. Професор Ристески е …

Повеќе »

(ФОТО) Наум Петрески гостин во „Лица и дела“ на ТВ Сонце

Во време на корона вирусот и пожелното седење дома, башка забраната за излегување после 21. часот вечерва на ТВ Сонце во емисијата „Лица и дела“ гостин ќе е Наум Петрески… За нашиот популарен пејач кој кариерата ја започна на „Валандово“ има многу да се зборува, а и многу се знае, …

Повеќе »