Tag Archives: меко тесто

(ВИДЕО) Посни кифлички на вода: Совршено тесто за деновите на пост – меки како душа!

Испробајте го овој рецепт, сигурни сме дека ќе бидете воодушевени! Состојки: 400 мл вода 1 лажичка шеќер 1 лажичка куркума 2 лажички сол 2 лажичка оцет 20 г свеж квасец 700 – 750 г брашно 1 кесичка прашок за печиво (10 г.) Прелив: 100 мл вода 1 лажица брашно малку …

Повеќе »

(ВИДЕО Рецепт) Ружички со ореви: Старински колачи за чисто уживање!

Овие колачиња задолжително се служат со домашно кафе или компот… Потребно е: 350 г брашно, 120 г маст, малу сол, малку шеќер, 10 г квасец, 2 јајца, коричка од лимон, 100 мл млеко, 100 г ореви, шеќер во прав Подготовка: со миксер изматете едно јајце и една жолчка, маст и …

Повеќе »