Tag Archives: медицински работници

(ФОТО) ПРИНЦОТ СЕ ВАКЦИНИРАЛ: Вилијам испратил порака до медицинските работници

ПРИНЦОТ Вилијам објави дека во вторникот се вакцинирал против вирусот корона. Тој им се заблагодарил на сите медицински работници кои учествуваат во процесот на вакцинирање. On Tuesday I received my first dose of the COVID-19 vaccine. To all those working on the vaccine rollout – thank you for everything you’ve …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Синоќа одржан концерт кој собира вакцини за сиромашните

Global Citizen синоќа одржа прекрасна и амбициозна кампања за да им помогне на медицинските работници во најсиромашните земји во светот за брзо набавување на вакцини за КОВИД-19. Со овој гест тие апелираа потребните вакцини за КОВИД-19 да бидат дистрибуирани подеднакво, без дискриминација на земјите од „третиот свет“. На концертот настапија …

Повеќе »

Витаминка донира пакети производи за 450 здравствени работници

Витаминка донира пакети производи за 450 здравствени работници од Инфективната клиника во Скопје, од Модуларниот Ковид центар во Штип и од Инфективното одделение од Прилеп, кои секојдневно се вклучени во борбата против Ковид-19. Секој од здравствените работници од овие одделенија во јавните здравствени домови, во пресрет наВелигденските празници доби по …

Повеќе »

(ФОТО) БОРБА СО КОРОНА: Во светот од вирусот починале повеќе од 3.000 медицински работници!

Организацијата за човекови права Амнести Интернешнл објави дека три илјади здравствени работници низ целиот свет починале како резултат на коронавирусот и дека се соочуваат со бројни предизвици за време на пандемијата. Амнести Интернешнл предупреди за несоодветни работни услови – ниски плати, долго работно време и насилство од кое страдаат, пренесува …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вредно момче (12) во собата прави визири кои ги подарува на болниците во градот

Хорхе Мартинез има 12. години, живее во Мексико и своето време во изолација го користи за добри работи. Тој го користи својот 3Д принтер дома за да направи визири за здравствени работници. За секој му се потребни околу 45 минути за да го состави, а досега има направено околу 100. …

Повеќе »

(ВИДЕО) МАЛКУ ОПТИМИЗАМ: Медицински персонали, ширум светот, танцуваат на социјалните мрежи!

Медицинскиот персонал и здравственииот систем последните месеци се ставени на никогаш поголем тест. @nursekalaNursing is Cindy’s day job ##coronaviruschallenge ##nurses ##doctors ##afterhours @pcimom @brennasue1023 @em.howard @purseynursey4040 ♬ DJ Yames Mashup 2 – dj_yames Да се работи на првите редови на борбата против коронавирусите, но и да се доживее лична битка …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕМОТИВНО – СНИМКА ОД ШПАНИЈА ГО РАСПЛАКАЛА СВЕТОТ: Сите им аплаудирале на медицинските работници, а сега благодарноста е возвратена низ солзи!

Граѓаните на Шпанија излегоа на своите тераси и прозорци во текот на викендот во 22 часот и со аплауз ги поздравија сите медицински професионалци во нивната земја. Притоа, тие сакаа да изразија благодарност и поддршка за нивната напорна работа во борбата против епидемијата на коронавирус. Сега се појави видео на …

Повеќе »