Tag Archives: медитеранска исхрана

Петта година по ред ова е најдобрата диета во светот

Престижната американска медиумска компанија US News & World Report го прогласи медитеранскиот начин на исхрана, односно медитеранската исхрана за најдобра во светот, еве зошто. Не се работи за преференцијален избор, бидејќи за целите на создавање листа на најдобри режими на исхрана во светот, група од 27 експерти испитале 40 диети …

Повеќе »

Исхраната и менталното здравје: Доколку сте под стрес, избегнувајте ја оваа храна!

Исхраната игра голема улога за здравјето… Иако има уште многу да се открие за основната врска помеѓу исхраната и менталното здравје, се смета дека тие се тесно поврзани. Како исхраната влијае на расположението? Една од причините зошто нашиот избор на храна има толку силен ефект врз нашиот мозок е тоа …

Повеќе »

Нова студија тврди дека еден вид на исхрана може да биде клучен за здравјето на белите дробови

Во СТУДИЈА објавена во понеделникот, 11. април, во списанието Frontiers in Nutrition, истражувачите спровеле мета-анализа (статистичка анализа која ги споредува резултатите од постоечките студии на оваа тема) на девет претходни статии. Со споредување на придржувањето на учесниците до ризикот од белодробни заболувања, истражувачите заклучиле дека колку подобро луѓето се придржуваат …

Повеќе »

Оваа солена грицкалка помогнува да се намали крвниот притисок и уште многу нешта

Медитеранската исхрана е една од најздравите. Затоа не е изненадувачки што намирниците што ја сочинуваат се многу добра за здравјето на луѓето. Особено маслинките каламата, кои своето име му го должат на грчкиот град Каламата. Карактеристика на овој вид маслинки е нивната темно виолетова боја. Тие се сушат во солена …

Повеќе »

ПУТИН Е ЈАК КАКО КАРПА ПОРАДИ КЕФИР И МЕД: Откриено е што јаде рускиот претседател – обожува јагнешко, а јаде само едни слатки!

Рускиот лидер Владимир Путин многу внимава што јаде, па светските медиуми пишуваат дека ужива во руската исхрана и не се грижи премногу за меѓународните специјалитети. Анализата на исхраната кај првиот човек на Руската Федерација ја дала нутриционистката Јована Срејиќ Ферлуга. Руската исхрана се заснова на супи, чорби, варени јадења направени …

Повеќе »

Намирници кои се најдобри борци против стареење

Вистинската храна за нашето тело прави многу повеќе од само одржување на посакуваната линија и обезбедување чувство на ситост, а ако сте меѓу многуте кои бараат докажан и ефикасен извор на младост, посветете поголемо внимание на она што го внесувате во себе. Еве кои намирници треба почесто да се наоѓаат …

Повеќе »

Медитеранската исхрана може да го намали ризикот од развој на дијабетес тип 2 кај жените

Новата студија објавена во списанието JAMA Network Open открило дека жените кои се хранат според принципи на медитеранската исхрана имаат дури 30% помали шанси да заболат од дијабетес тип 2. Ова истражување траело цели 20. години, а научниците од „Brigham and Women’s Hospital“ набљудувале 25.000 учесници кои исто така пополнувале …

Повеќе »

Пензионери преминале на медитеранска исхрана: Еве какви позитивни промени им се случиле после една година!

Составот на нашите црева е делумно одреден од гените, но може да биде под влијание и на различни животни фактори, а исхраната тука игра голема улога… Експертите од Велика Британија, Франција, Италија, Холандија и Полска сакале да потврдат дали конзумирањето на исклучиво медитеранска исхрана во текот на една година може …

Повеќе »