Tag Archives: медена земја

Комплетна листа на Номинации за Оскар 2020!

Иако „Џокер“ доби 11. номинации, на доделувањето се очекува „Ирецот“ на Мартин Скорцезе, „Беше еднаш во Холивуд“ на Квентин Тарантино и „Брачна приказна“ на Ноа Бумбахсе очекува да го изменат очекуваното од номинациите. Рене зелвегер е фаворит за Оскар, за главна женска улога, за нејзиното толкување на Џуди Гарланд, што …

Повеќе »

(ФОТО) И’ официјално е: „Медена земја“ меѓу номинираните за Оскар

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences ја соопшти листата за 92. Награди на Академијата во девет категории: Документарен филм, Документарен кус филм, Интернационален филм, Шминка и фризура, Музика (оригинална песна), Оригинална музика,Кус анимиран филм, Кус филм и Визуелни ефекти. Документарни филмови За 92. награда на Академијата ќе се …

Повеќе »

„Медена земја“ национален кандидат на Македонија за наградата Оскар за долгометражен интернационален филм

Комисијата за избор на македонски кандидат за наградата “Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм”, при  Друштвото на филмски работници на  Македонија во состав на: Игор Иванов – режисер и претседател на ДФРМ, Ангела Несторовска – продуцент, Аксел Мехмед – актер, Сашко Потер Мицевски – филмски монтажер и дизајнер на звук, …

Повеќе »

(ФОТО) Документарецот „Медена земја“ влегува во трка за „Оскар“

Според правилата на американската Академија за филмска уметност и наука, „Медена земја“ го исполнува едниот од двата услова за директна кандидатура, а тоа е да победи на еден од фестивалите кои се на квалификациската листа на Академијата, Фестивалот во Тел Авив е еден од тие   Документарецот „Медена земја“ влегува …

Повеќе »