Tag Archives: медена земја

„Гардијан“ со убава прогноза: „Медена земја“ ќе освои еден Оскар

Вечерва, по наше време, ќе се доделуваат Оскарите, а филмските критичари ги искажуваат своите последни прогнози околу добитниците на оваа ценета статуетка… Етаблираниот британски дневен весник „Гардијан”, ги објави прогнозите на својот авторитетен филмски критичар Питер Бредшоу за тоа кој од номинираните ќе успее да освои Оскар. Според Бредшоу, во …

Повеќе »

(ФОТО) НАЈИСЧЕКУВАНИ ОСКАРИ: „Џокер” со најмногу номинации, но „Медена земја“ со две ги освојува и’ публиката и’ критичарите!

Како никогаш досега го исчекуваме годинешното доделување на најсјајните награди во филмската индустрија – Оскарите…И, тоа не случајно,туку затоа што имаме кандидат со две номинации…а се’ ќе се знае во ноќта од недела кон понеделник… Во Лос Ангелес во недела ќе биде одржано 92. доделување на Оскари, а најмногу номинации …

Повеќе »

(ФОТО) Атиџе е ѕвезда во Холивуд: Како минала средбата со Сара Џесика Паркер?

Атиџе Муратова, главната протагонистка на „Медена земја“, македонскиот филм кој има две номинации за Оскар, е меѓу најбараните во Холивуд, а за тоа пишуваат и светските медиуми… Македонската пчеларка Атиџе Муратова, ѕвездата на филмот „Медена земја“, го шармираше Холивуд. До освојувањето на трите награди на филмот на фестивалот „Санденс“ пред …

Повеќе »

(ВИДЕО) Самир Љума: „Ние сме од Македонија, земјата домаќин на најстариот фестивал за кинематографија ‘Браќа Манаки’“

Како дел од многуте фестивали во САД кои се одржуваат во пресрет на Оскарите беше и оној на ASC на кој беа наградени нашите кинематографи Самир Љума и Фејми Даут… Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34-то …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) АПСОЛУТНО КОРЕКТНО – Тамара Котевска: „Не стојам јас до Леонардо ДиКаприо – Тој стои до мене – Јас имам 2. номинации!“

Тамара Котевска, режисерката на „Медена земја“ на Фејсбук сподели фотографија од вчерашниот ручек на сите номинирани за Оскар… И, колку е задоволна и исполнета од номинациите на својот профил ставила дури две фотографии со колегите со кои била на ручек но и мал коментар:„Да појасниме… Не стоев јас до него. …

Повеќе »

(ФОТО) Љума и Даут од „Медена земја“ добитници на престижната американска награда за кинематографија

Самир Љума и Фејми Даут од „Медена земја“ се добитници на наградата за најдобра кинематографија за Документарен филм на 34. доделување на наградите на Асоцијата на кинематографери на Америка (ASC -The American Society of Cinematographers). „Најважната награда што еден кинематографер може да ја посака. Благодарам ASC“, напиша Љума на својот …

Повеќе »

Парична помош за авторите и протагонистите на „Медена земја“

Владата донесе одлука за материјална помош и поддршка на авторите и протагонистите на филмот „Медена земја“, кој по серијата меѓународни филмски признанија, е номиниран за највисоката филмска награда „Оскар“ во две категории, објави на својот фејсбук профил техничкиот премиер Оливер Спасовски. „Обезбедуваме материјална помош и домување за Атиџе Муратова и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Во оваа куќа живее Хатиџе, хероината од „Медена земја“!

После силната порака што ја испрати до целиот свет, мислам дека барем малку не задолжи сите нас… За разлика од Бекирлија (местото каде што е снимен документарецот и местото каде што живее Хатиџе со братот) каде што нема елементарни услови за нормален живот, куќата во Дорфулија има струја, вода и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како екипата на „Медена земја“ ја дочека веста за номинациите? Возбуда, радост и солзи…

Македонија вчера беше среќна, весела, возбудена бидејќи забележа огромен успех на Оскарите… Имено, филмот „Медена земја“ е во две конкуренции – најдобар документарен филм и долгометражен филм од друго говорно подрачје што се случува по првпат во историјата на доделувањето на Оскар… Тимот кој го направи македонскиот документарен филм „Медена …

Повеќе »