Tag Archives: медена земја

(ВИДЕО) Ја заборави Атиџе: Ниту стана туристички водич, ниту снимаше песни, ниту пак доби нов кров на куќата во Дурфулија

Ништо од ветувањата кои протагонистката од документарецот „Медена земја“ пред четири месеци ги доби од градоначалникот на Лозово. Ниту стана туристички водич, ниту снимаше песни, ниту пак доби нов кров на куќата во Дурфулија. Алфа тргна во потрага по одговор на прашањето дали надлежните го искористија ликот на Атиџе Муратова …

Повеќе »

Светска ТВ-премиера на „Медена земја“ во сабота на „Телма“

Документарниот филм „Медена земја“ во сабота (18. април) ќе ја има својата светска ТВ-премиера на телевизија „Телма“. Првото и ексклузивно телевизиско прикажување на најуспешниот македонски документарец ќе биде со почеток во 19.20 часот. Инаку, документарецот го гледаа вкупно 45.200 гледачи во кината и во домовите на култура, во 30 градови …

Повеќе »

(ФОТО) Атиџе и подарила мед на холивудската актерка Џејми Ли Кертис: „Ако не сте го гледале ‘Медена земја’, ве поттикнувам да го направите тоа!”

Познатата холивудска актерка, Џејми Ли Кертис, на својот Инстаграм профил објави фотографија која ја израдува македонската јавност. На фотографијата стои тегла со мед и украсна кутија со знакот на “Медена земја”, а во описот Џејми напишала: “Изненадување. Подарок кој продолжува да дарува. Директно од изворот. Мед од медената земја. Атиџе …

Повеќе »

Награда од 600.000 денари од Град Скопје за „Медена земја“

Градот Скопје ќе додели парична награда во вредност од 600.000 денари за авторската и актерската екипа на документарниот филм „Медена земја“. Ваква одлука се очекува да донесе Советот на Град Скопје, на денешната седница. „Оваа награда се доделува за придонесот на ова филмско ремек-дело за афирмација на нашата земја и …

Повеќе »

ВЕТУВАЊЕ „КОЛКУ ДА СЕ КАЖЕ“ – Владата немала правна основа за доделување државна награда за екипата на „Медена земја“

„Медена земја“ не доби Оскар но во изминатата година ја прослави Македонија во целиот свет.Освоија неброени награди, признанија и го свртеа вниманието на светот на една малечка земја во која се прават одлични филмови. Но, покрај тоа што „Медена земја“ беше и е ценета во светот, но тоа треба некој …

Повеќе »

(ФОТО) Како се чувствуваат од „Медена земја“ по доделувањето на Оскарите? – „’Honeyland’ ве слушнавме јасно и гласно:’Ако еден ги прекрши правилата – секој ја плаќа цената!’“

„Медена земја“ не влезе само во историјата на македонската кинематографија туку и во онаа на Академијата и Оскарите бидејќи досега се нема случено од една земја да имаат две номинации за две различни категории… Поради тоа и се што со својот филм „Медена земја“ предизвикаа во светската јавност членовите на …

Повеќе »

(ФОТО) Убедлива победа на „Паразит“: „Медена земја“ влезе во историјата!

„Бевме блиску со PROUD но не успеавме… Сега бевме блиску и со HONEYLAND и повторно не стигнавме до врвот… Ама јас сум сепак PROUD со сите награди што ги освои HONEYLAND на многуте реномирани филмски фестивали во светот… И на двете номинации за Оскар… Ќе остане тоа вечно запишано во …

Повеќе »

(ФОТО) ПОДГОТВЕНИ: Екипата на „Медена земја“ пред излегувањето на црвениот тепих на Оскарите

Двојно номинираната екипа на „Медена земја“ подготвена за големата свеченост! Марко Георгиев на својот профил на Фејсбук објави дека екипата од „Медена земја’ е веќе подготвена за излегувањето на црвениот тепих на годинешното доделување на Оскарите. Тој притоа ја постираше и фотографијата на која се гледа како нашите „ѕвезди“ ќе …

Повеќе »

(ФОТО) 92. ДОДЕЛУВАЊЕ НА ОСКАРИ: Битка помеѓу „Џокер“, „1917“ и „Беше еднаш во Холивуд“

Како ретко кога  три фаворити за добивање на главната статуетка за најдобар филм на „Оскар“ биле толку изедначени Во Лос Ангелес вечерва ќе се оддржи 92. доделување на наградите Оскар, а најмногу номинации, дури 11, има филмот „Џокер“ на режисерот Тод Филипс. Дури две престижни признанија, што ги доделува американската …

Повеќе »