Tag Archives: матео беретини

„НЕ ЗНАЕВ ДЕКА МОЖЕМЕ ДА ИГРАМЕ ИНФИЦИРАНИ“: Рафаел Надал откри досега скриени информации за корона вирусот!

ШПАНСКИОТ тенисер Рафаел Надал е задоволен од победата во првото коло на Вимблдон, иако истакнува дека временските услови не биле идеални и дека има простор да ја подигне неговата игра на повисоко ниво. Надал на почетокот на турнирот го победи Аргентинецот Франциско Серундол во четири сета (6:4, 6:3, 3:6, 6:4) …

Повеќе »

(ФОТО) КОРОНА ВИРУС НА ВИМБЛДОН: По Чилиќ се повлече и Беретини

Тенисерите се чини немаат среќа кога станува збор за корона вирусот. Откако пред почетокот на турнирот Марин Чилиќ поради позитивен тест на корона вирусот мораше да се повлече, денес тоа му се случи и на Италијанецот, Матео Беретини. View this post on Instagram A post shared by Marin Čilić (@marincilic) …

Повеќе »

(ФОТО) ВИМБЛДОН: Надал и Серена на терен – освојувачи на 45 Грен слем титули

Рафаел Надал и Серена Вилијамс, повеќекратните шампиони на Вимблдон денеска ќе одиграат натпревари од првото коло на најпрестижниот турнир во светот. View this post on Instagram A post shared by Wimbledon (@wimbledon) За Шпанецот на пат кон годишниот Грен слем прва пречка ќе биде Аргентинецот Серундоло. Досега немаат играно еден …

Повеќе »

АО: Надал во финалето и се’ поблиску до 21. Грен слем титула

Рафаел Надал е во финалето на Австралија опен бидејќи го победи Матео Беретини со 3:1. Во сетови 6:3, 6:2, 3:6 и 6:3. Рафаел Надал го доби Матео Беретини кој сигурно можеше да одигра подобар натпревар. Италијанецот одигра под секое ниво во првите два сета и по час и половина беа …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Маки, пресврт, одличен финиш: Ѓоковиќ е во четирифиналето

Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на УС Опен, откако за два часа и 59 минути игра го совлада Џенсон Бруксби од САД со 1:6, 6: , 6:2, 6:2. Ѓоковиќ во четвртфиналето ќе се сретне со Матео Беретини од Италија, кој во четири сета го исфрли квалификантот Оскар Оте. Another …

Повеќе »

(ФОТО) ВИМБЛДОН ФИНАЛЕ – БЕРЕТИНИ И ЃОКОВИЌ: „Тревата повеќе му одговара отколку мене!“

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по пласманот во финалето зборувал на прес-конференција. Ѓоковиќ стигна до финалето на Вимблдон преку Денис Шаповалов во полуфиналниот натпревар. Таму ќе игра со Матео Беретини, со кого веќе играше на Ролан Гарос, но сега се работи за сосема поинаков турнир на сосема друга површина. View this …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Италијанецот пишува историја: Беретини во финалето на Вимблдон!

Матео Беретини е првиот финалист на Вимблдон! Италијанецот во полуфиналето го победи Полјакот Хуберт Хуркак со 6:3, 6:0, 6:7 (3), 6:4. Беретини ќе го одигра своето прво финале во Грен слем турнир. Тој е трет Италијанецот кој успеал во тоа, првиот што ќе се бори за титулата на Вимблдон. Матео …

Повеќе »

(ВИДЕО) Одличен меч на Ѓоковиќ со Беретини за полуфинале со Надал

Новак Ѓоковиќ се пласира во полуфиналето на Ролан Гарос со победа против Матео Бератини во последното четвртфинале. Најдобриот тенисер на светот славеше во четири сета, 6:3, 6:2, 6:7, 7:5. Иако на Италијанецот не му дозволи брејк во мечот, Ѓоковиќ не се прошета низ овој дуел. Беретини не се предаде во …

Повеќе »

Двете легенди на терен: Ѓоковиќ против Беретини во вечерниот термин, а Надал со Шварцман

Новак Ѓоковиќ, првиот тенисер во светот, во четвртфиналето на Ролан Гарос ќе ги одмери силите со Матео Беретини во среда навечер, односно не пред 20. часот. Тоа ќе биде втор меѓусебен дуел помеѓу Србинот и Италијанецот. Единствениот натпревар досега го доби Ѓоковиќ убедливо со 6:2, 6:1 на последниот Мастерс во …

Повеќе »