Tag Archives: масни киселини

МИСЛЕТЕ НА ЗДРАВЈЕТО – ОСЛОБОДЕТЕ СЕ ОД ЛОШИОТ ХОЛЕСТЕРОЛ И ЗАЈАКНЕТЕ ГО СРЦЕТОИ: Тиквата е ПРЕПОЛНА со хранливи материи кои го штитат телото од ЧЕСТИ БОЛЕСТИ!

Неверојатно е здрава, и сега е вистинското време да ја јадете. Тиквата го намалува холестеролот и помага во одржувањето на здравјето на срцето. Тиквата со право се нарекува „кралица на есента“. Оваа намирница е исклучително здрава, буквално е преполна со хранливи материи што му се потребни на телото за да …

Повеќе »

Намирница која докажано го продолжува животот

Одамна е познато дека омега 3 мастите, од кои повеќето се наоѓаат во морските риби, имаат корисен ефект врз нашето здравје, а најновата студија открива дека исхраната богата со нив може да го продолжи животниот век на луѓето. Исхраната богата со масна морска риба, која е богатство на омега 3 …

Повеќе »

ПОСЛЕ 40. ТЕ ОМЕГА 3 МАСНИТЕ КИСЕЛИНИ НИ СЕ НЕОПХОДНИ, БЕЗ НИВ ТЕЛОТО ПОБРЗО ПРОПАЃА: Во овие намирници ги има во изобилство!

Без омега 3 масни киселини нема добро здравје Истражувањата докажале дека омега 3 масните киселини имаат неверојатно позитивно влијание врз целокупното здравје на организмот. Есенцијални масни киселини се оние кои нашето тело не може да ги произведе самостојно, што значи дека мора да ги добие од храна или додатоци во …

Повеќе »

Откријте зошто лененото семе е толку здраво и како помага за дијабетесот, притисокот, срцето…

Семето од лен е ценета супер храна, позната по нивната голема хранлива вредност и здравствени придобивки. Ова мало семе е всушност една од најстарите култури, која се одгледува од почетокот на цивилизацијата. Долго пред семето од лен да стане познато по своите здравствени придобивки, го користеле за производство на текстил. …

Повеќе »

ЗДРАВО – Редовно конзумирајте ги овие јатки и останете здрави и во форма

Јатките имаат многу здравствени придобивки. Јатките имаат неколку здравствени придобивки и се совршен избор за грицкање на нешто здраво помеѓу оброците. Урамнотежената исхрана е нецелосна без јатки. Редовното консумирање на јаткасти плодови е добро за организмот бидејќи се полни со основни хранливи материи и обезбедуваат моментална енергија. Во зима, јатките …

Повеќе »

Што почесто јадете сардини и ќе имате подобри коски и поздраво срце! А, помагаат и во лекување на ОВИЕ болести!

Сардините не се баш на списокот со највкусна храна за повеќето луѓе. Секако, за вкусовите не треба да се дискутира, но кога ќе прочитате зошто сè е добро да се јаде сардини, ќе сфатите дека малку „жртва“ не е ништо во споредба со придобивките што ги нуди оваа храна. Исклучително …

Повеќе »