Tag Archives: магнезиум

Анксиозност и депресија: Пред да посетите психијатар, проверете дали имате недостаток на овој минерал

Магнезиумот директно влијае на лачењето на хормонот на среќата – серотонин. Магнезиумот е еден од есенцијалните минерали неопходни за функционалноста на мускулите, за нервниот систем, а има и огромно влијание врз нивото на концентрација и квалитетот на сонот. Ефикасно против несоница и го подобрува сонот. Магнезиумот помага и за побрзо …

Повеќе »

Кое е поздраво, црното или белото грозје? Ова е главната разлика!

Ако неодамна сте биле на пазарот, можевте да ги забележите првите примероци на грозје Постојат различни видови на овошје и зеленчук, а поради нивната шаренило тие се одлични сојузници во зачувувањето на здравјето, но некои сорти во споредба со другите имаат помалку шеќер и калории и повеќе витамини. Меѓу овие …

Повеќе »

Зошто семките од тиква се ИДЕАЛНА ужина? Содржат толку многу корисни елементи што ќе ги јадете секој ден

Наместо нездрави грицки, земете семки од тиква Овие семки содржат калциум, магнезиум, калиум, цинк, витамини А, Б1, Б2, Б6, Ц, Д, Е, К. Бидејќи телото губи многу минерали со стареењето, семките од тиква се идеална летна ужина. Освен тоа, содржат и омега-3 и омега-6 масни киселини, кои се корисни на …

Повеќе »

НАЧИНОТ на исхрана е клучен за нашето здравје: Зголемете го внесот на ОВОЈ минерал!

Исхраната, заедно со другите животни навики, е клучна за нашето здравје. Истражувањата покажале дека мажите со недостаток на магнезиум имаат пониско ниво на тестостерон, додека луѓето кои редовно внесуваат храна богата со овој минерал имаат помали шанси да заболат од кардиоваскуларни болести и рак на дебелото црево. Овој минерал е …

Повеќе »

(ФОТО) Поради овие три причини треба често да јадете црно чоколадо!

Можеби е тешко да се поверува но и чоколадото е здраво. Истражувањето покажало дека го поправа здравјето на срцето и го намалува крвниот притисок, а има и противвоспалителни и антиоксидансни својства, го поправа расположението и го намалува ризикот од хронични болести. Повеќето стручњаци сметаат дека чоколадото својата полезност ја должи …

Повеќе »

Неопходен минерал кој телото не го произведува – 8. намирници ќе го надоместат

Магнезиумот е минерал кој е неопходен за општото здравје на организмот и урамнотежено, добро расположение. Магнезиумот е вклучен во над 600. ензимски реакции, вклучувајќи синтеза на протеини за производство на енергија, управување со гликозата во крвта, регулација на крвниот притисок и нервна функција. Телото не произведува само магнезиум, па затоа …

Повеќе »

Недостатокот на магнезиум во организмот се манифестира со 4. симптоми

Магнезиумот е минерал кој е исклучително важен биолошки елемент во нашето тело. Неопходно е да се одржи целокупната физиолошка и метаболичка рамнотежа бидејќи учествува во обезбедувањето на потребната енергија на нашите клетки. Неопходен е за активност и рамнотежа на нервниот систем. Има релаксирачки и смирувачки ефект и ја намалува раздразливоста …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) За добар почеток на денот: Направете пијалок полн со МАГНЕЗИУМ, од само 4 СОСТОЈКИ 

Пијалокот кој го надополнува магнезиумот се прави едноставно. Магнезиумот е неверојатно важен минерал во телото, од кој зависат многу витални процеси. Поради неговото значење за организмот, недостатокот на овој минерал се манифестира преку депресија, грчеви во мускулите, аритмија, проблеми со варењето, а долгорочно може да доведе до посложени болести. На …

Повеќе »

Ова се најдобрите начини за природно намалување на високиот крвен притисок

Има милиони луѓе ширум светот кои се борат со симптомите на висок крвен притисок или хипертензија. Од 2008. година, распространетоста на висок крвен притисок кај возрасните постари од 25. години била околу 40. проценти ширум светот. Па, кои се некои природни начини за намалување на крвниот притисок? Постојат намирници како …

Повеќе »