Tag Archives: лично искуство

Медицинска сестра го сподели симптомот што ја довел до дијагноза на рак на матката

ТРЕЈСИ Ворингтон од Велс по професија е медицинска сестра и вели дека тоа и помогнало навреме да препознае дека нешто не е во ред со нејзиното здравје. Имено, откако забележала необично вагинално крварење, а била во менопауза, веднаш побарала помош од лекарите, кои и дијагностицирале рак на ендометриумот, пренесува The …

Повеќе »

(ФОТО) ЛИЧНО ИСКУСТВО – 10. НАЧИНИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА НИВОТО НА ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА

Долготрајното покачено ниво на шеќер (гликоза) во крвта предизвикува оштетување на клетките, првенствено малите и големите крвни садови. Како резултат на тоа, функцијата на важни органи е оштетена. Најчесто се засегнати очите, срцето, бубрезите, мозокот. Џеси Иншаспе станала експерт за шеќер по тешката несреќа што ја доживеала на 19. години. …

Повеќе »

(ВИДЕО) 14. дена карантин – од друг агол: Не е како што се гледа!

Карантин…збор кој до скоро беше малку познат и користен, освен во спортските настани… Но, пандемијата со корона вирус придонесе се’ почесто да го слушаме а некои и да го практикуваат… Едно момче покажало, преку видео, како тој ги проживеал тие 14. дена карантин… Не е се како што изгледа на …

Повеќе »