Tag Archives: лица и дела

(ФОТО) Вечерва во „Лица и дела“ ќе гостува Регина Икономовска

Гостин во „Лица и дела“ е познат лик од малите екрани кој ја водеше познатата емисија „Чудесна земја“, но и уредник на емисијата „Мастраф Муабет“ што се емитува на ТВ24. Регина Икономовска е главен лик и сценарист на документарниот филм „Брод со бисери“ кој беше дел од Филмскиот фестивал во …

Повеќе »

(ФОТО) „ЛИЦА И ДЕЛА“ – Вечерва гостин е д-р Злате Мехмедовиќ, лекар, пулмоалерголог, во центарот за Ковид 19

Вечерва, Мери Младеновска како домаќинка на „Лица и дела“ на ТВ Сонце ќе разговара со д-р Злате Мехмедовиќ, лекар – пулмоалерголог, сега е на супспецијализација, а кој инаку дал голем самопридонес за време на пандемијата на корона вирусот во центарот за Ковид 19. Д-р Злате е познат и како голем хуманист, …

Повеќе »

(ФОТО) Лица и дела“: Вечерва ќе гостува Сашка Кузманова – хуманист, кој им помага на децата без родители!

Вечерва во најновотго издание на „Лица и дела“, Мери Младеновска, ќе ни претстави многу ретка личност која ретко се појавува пред малите екрани, Сашка Кузманова, голем хуманист. Таа преку нивната група „Од срце до срце“ им помага на децата без родители. Преку нивните невладини здруженија посетија многу места во Македонија, …

Повеќе »

Вечерва во „Лица и дела“, на ТВ Сонце, ќе гостува Борче Георгиевски – градоначалникот на Гази Баба

Во вечерашното издание на „Лица и дела“ ќе гостува господин Борче Георгиевски, градоначалник на општина Гази Баба… Причина за неговото гостување кај Мери Младеновска секако се резултатите што ги постигна во изминатите (скоро) четири години, а секако и пофалните зборови на жителите. Општината под водство на Георгиевски се чини направи …

Повеќе »

Доктор Људмил Спасов вечерва гостин во „Лица и дела“

Мери Младеновска вечерва ќе биде домаќин на д-р Људмил Спасов, од Филолошкиот факултет „Блаже Конески“, катедра за македонски јазик кој ќе зборува за македонскиот јазик, неговите издадени книги и 43-годишното искуство посветено на Македонија, македонската култура и македонскиот јазик. Доколку сакате да дознаете нешто повеќе за македонскиот јазик, кутлура и …

Повеќе »

„Лица и дела“: Професор д-р Рубин Земон

Мери Младеновска и екипата на „Лица и дела“ вечерва ќе го угостат професор д-р Рубин Земон, етнолог, поранешен пратеник. Главна тема на разговорот ќе биде малцинствата во Македонија и за генералниот напредок на Македонија во однос на етнологијата и антропологијата. Не заборавајте, „Лица и дела“ вечерва во 21. часот на …

Повеќе »

„Лица и дела“ со редок јубилеј – 10. години континуирано во етерот со неброени значајни гости

Утре, 28.05., „Лица и дела“ слават редок јубилеј – 10-годишнина од „Лица и дела“ на ТВ Сонце… За наши простори тоа е мошне редок јубилеј со оглед на сите промени… Токму поради тоа „Лица и дела“ треба да бидат горди што издржале 10. години во македонскиот етер. Во текот на …

Повеќе »

ПОЕТСКА ИНИЦИЈАТИВА – „Сплоти се Македонијо!“ – Онлајн поетска манифестација!

Емисијата “Лица и дела” – Тв Сонце, во соработка со истакнати поети од Македонија и дијаспората, организира online Интернационална поетска манифестација – “Сплоти се Македонијо!” во чест на големиот презник 2-ри Август! Учество можат да земат сите љубители на пишаниот збор кои без разлика на возраста и професијата своите чувства …

Повеќе »

Јанко Илковски вечерва во „Лица и дела“

Вечерва во терминот на „Лица и дела“ ќе се емитува емисијата со добро познатиот Јанко Илковски, или попознат како „Јанко Јади бурек“ кој со свое видување на нештата оди секој ден на ТВ Сонце од 20. часот… Во денешното гостување во „Лица и дела“ Мери Младеновска и Јанко ќе не …

Повеќе »