Tag Archives: листови

Старите народи го нарекувале ЕЛИКСИР НА МЛАДОСТА: Ова декоративно ЛЕКОВИТО растение мора да го имате во вашиот дом

Некои лековити растенија кои можеме да ги одгледуваме на тераса или во градината се користат за лекување на одредени болести, додека други имаат генерално позитивно влијание врз нашето здравје доколку се користат редовно. Алое вера е тревно, античко растение, кое уште од најстарото време е познато како еликсир на младоста …

Повеќе »

КРАЛ МЕЃУ ЛЕКОВИТИТЕ РАСТЕНИЈА: Ако се јаде редовно, може да го регулира холестеролот, шеќерот и да го опорави црниот дроб!

Докажало истражување Студиите спроведени на животни покажале дека активните соединенија во целерот можат благотворно да делуваат на намалување на холестеролот, но и да го спречат растот на малигните клетки. Целерот содржи апигенин, соединение кое може да го стимулира растот и развојот на нервните клетки. Апигенинот и другите активни соединенија во …

Повеќе »

МОЌЕН ПРИРОДЕН ЛЕК – ИДЕАЛЕН ЗА РЕВМАТИЗАМ, ЧИСТИ КРВ И ЦРН ДРОБ, ГИ ЈАКНЕ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ, МОЌЕН ДИУРЕТИК: Листот на ова растение е ЧУДО!

Лековитите својства на листовите на ова растение се познати уште од античко време… Познато е и лековитото дејство на облогите од млади листови од бреза, кои се нанесуваат на болни места со реума и гихт, отечени и болни зглобови и водени отоци. Листот од бреза е еден од најсилните природни …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Нејзиниот плод го консумираме секој ден, а не сме свесни дека чајот од листовите на ова растение е најздравиот напиток во светот!

Само мал број луѓе знаат дека листот од маслинка е особено здрав и лековит. Омилениот медитерански плод и незаменлива состојка на медитеранските јадења, покрај уникатниот вкус, го красат и совршена комбинација на витамини и минерали. Затоа маслинките се користеле како лек уште од античко време и се верува дека лекуваат …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Десет причини зошто да пиете ЧАЈ ОД ЛИСТ ОД СМОКВА: Корисен за дијабетичари, висок притисок, срце и крвни садови…

Решението за многу болести лежи во ова моќно овошје. Смоквата е овошје чиј плод е многу здрав, но не треба да го занемариме ниту листот од ова овошје, кој има и многу здравствени придобивки. Листовите од смоква може да се користат за правење чај, кој многумина го нарекуваат еликсир на …

Повеќе »

ЕВЕ ШТО СЕ ЌЕ ВКЛУЧИТЕ ВО СВОЈОТ ОРГАНИЗАМ СО САМО ЕДНА ПОРЦИЈА МАСЛИНКИ: Неверојатно!

Списокот на лековитите својства на маслинките е навистина долг Маслинките потекнуваат од источниот дел на Средоземното Море, но сега се широко распространети низ Медитеранот, како и во други земји и континенти. Маслиновото дрво е доста степенесто. Може да достигне висина од l2. метри. Листовите се сиво-зелени, влакнести одвнатре. Цветовите се …

Повеќе »

РЕШЕНИЕ – Зошто ни се случуваат грчеви во мускулите во сон и како да ги спречиме?

Ноќните грчеви во нозете погодуваат до 60 проценти од возрасните. Тие понекогаш се нарекуваат грчеви во мускулите и се јавуваат кога еден или повеќе мускули на ногата ненамерно ќе се затегнат. Грчевите во нозете за време на спиењето се почести кај жените и постарите лица, и најчесто влијаат на гастрокемиус …

Повеќе »

(Рецепт) Чудесен мелем на Ирина Воливикова: Ја елиминира болката во зглобовите!

Секој може да го направи овој мелем кој потекнува од југот на Русија и помага при сите шинувања, истегнувања, вкочанетост, модринки, болка во скелетот и мускулите. Подобар е од која било реклама, не чини скоро ништо, освен трудот и вашата верба дека тоа добро ќе го направите. Мелемот за сите …

Повеќе »

(ФОТО) Лекува и со неверојатна брзина топи килограми: Листовите од ова овошје се волшебни!

Помагаат во спречувањето и смирувањето на бројни здравствени проблеми. Вишната спаѓа во категоријата на супер-храна, богата со витамини А, Ц, Е и фолна киселина, но исто така и магнезиум, железо и влакна. Вишната е овошје кое е познато од раната историја, и таа била користена од Персијци, Грци и Римјани. …

Повеќе »