Tag Archives: лилјаци

ПОВТОРНО – ОПАСЕН ВИРУС ПРОНАЈДЕН КАЈ ЛИЛЈАЦИ ВО ЈУЖНА АВСТРАЛИЈА: Стручњаците предупредуваат дека УБИВА ако не се лекува!

Смртоносниот вирус е пронајден кај лилјаците во пештерите во Јужна Австралија, а експертите предупредуваат дека „болест слична на беснило“ може да убие луѓе доколку не се лекува. Јужно-австралискиот институт за јавно здравје издаде соопштение во кое го предупредува населението да избегнува какви било контакти со лилјаците. Д-р Луиз Флуд, од …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОПАСНО – ПРИСТИГНУВА НОВА КОРОНА: Драматично предупредување од кинеската научничка која го откри Ковид-19

Кинеската научничка Ши Женгли од Институтот за вирусологија во Вухан предупредила дека во областите на југот и југоистокот на Кина, популациите на лилјаци носат други видови на вирусот корона кои веќе можат да се пренесат на луѓето. Таа оценила дека е можно овие опасни вируси веќе да циркулираат надвор од …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТАА ПРВА ЈА ОТКРИ КОРОНА: Кинескиот вирусолог сега нема утешни зборови за нас! Еве што уште не чека – според неа!

Ши Женгли е светски познат вирусолог, научник кој генетски го изолирала кодот на коронавирусот, а позната е и како „жена лилјак“ бидејќи со години проучува лилјаци. Пред една година, Ши Женгли беше на конференција кога беше поканета да се врати во Вухан затоа што двајца пациенти со невообичаена пневмонија биле …

Повеќе »

ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ СВЕТСКИ СТРУЧЊАЦИ – ОВАА ЖЕНА ГО ОТКРИЛА НОВИОТ КОРОНА ВИРУС: Одговорила дали настанал во лабораторија а потоа испратила важно предупредување!

Пред шест месеци, Ши Женгли добила повик од кој се плашела цел живот. Еден од водечките кинески виролози од Вухан, не била во градот кога и било кажано веднаш да се врати во лабораторијата. Двајца хоспитализирани пациенти имале невообичаена пневмонија, а Центарот за контрола и превенција на болести во Вухан …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОРОНАТА НА ЛУЃЕТО ТРГНА ОД ЛИЛЈАЦИТЕ: Научниците сега на ова животно откриле нешто што е можеби ПООПАСНО!

„Нашето истражување повторно потврди дека лилјаците, особено оние од родот Rhinolophidae се важен природен резервоар на коронавирусот и дека истиот се наоѓа во нив, колку што досега ни е познато нам“ – изјавил тимот научници. Најновите истражувања покажуваат дека вирусот Ковид-19 најверојатно еволуирал по природен пат, односно тргнал од лилјакот, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Славниот пејач ги шокирал фановите: „Поради проклетите гадови кои јадат лилјаци се’ е на чекање!“

Музичанецот Брајан Адамс е прогласен за расист, откако на Твитер ги обвини „алчните копилиња од влажни пазари што лижат со лилјаци“ за ширење коронавирус. Канадскиот музичар се „искалил“ на Твитер, а кога ги видел коментарите, го избришал контроверзниот твит.Додуша, тој ја оставил истата порака на Инстаграм. Причината за неговиот гнев …

Повеќе »

Откриени уште шест нови видови на корона вирус што ги пренесуваат лилјаци

Научниците, во обид да идентификуваат нови опасности како пандемија на Ковид 19 ја зафаќа планетата, откриле шест нови видови на корона вирус пренесувани од лилјаците… Нови видови на вирусот корона се пронајдени кај три вида лилјаци. За нив се смета дека нема блиска врска со вирусите кои предизвикуваат фатални инфекции …

Повеќе »