Tag Archives: лековито

(Рецепти) Не случајно е познато како „лек за се“: Ароматичното нане и неговите чудотворни моќи

Интензивната арома и освежителниот вкус е првото нешто што нè асоцира на нането, едно од најважните лековити растенија што се користи во народната медицина уште од античко време. Овој народен лек со чудесна арома, кој нашите предци го сметале за „билка на долговечноста“, потекнува од Медитеранот, но може да се …

Повеќе »

Зачин кој спречува надуеност – доволни се само неколку грама да ги решите стомачните проблеми

Ова лековито растение од семејството на штитоцветни се користи повеќе од 4.000 години. Има многу лековити својства, па затоа не е чудно што се користела како лек во древниот Египет. Станува збор за ким. Расте во областа од источниот Медитеран до Азија, а особено во Индија, која е нејзин најголем …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Напиток полн со ЦИНК за добро утро: МЛЕКОТО и овој сладок зачин се идеална комбинација!

Направете пијалок од младоста, за зајакнување на имунитетот и целокупното здравје! Какаото отсекогаш се сметало за напиток кој главно го конзумираат децата, но малку е познато дека какаото е еликсир на младоста и здравјето за сите генерации. Истражувањата покажуваат дека какаото не е само вкусен напиток кој ќе ве заслади …

Повеќе »

(Рецепт) Волшебната РУСА ги пржи брадавиците подобро од ласер и добро е позната во народната медицина – и за други намени!

РУСА (Chelidonium majus), росопас, змијско млеко има многу примени во народната медицина… Доколку ве мачат брадавици, пробајте ја чудесната руса (Chelidonium majus), која е со нас со векови. Руса или змијско млеко е лековито растение богато со жолт сок што протекува кога ќе го откинете. Се верува дека ластовиците ги …

Повеќе »

Како да се јаде медот? Една од најздравите намирници на планетата!

Многу придобивки се наоѓаат во оваа намирница, и многу е тешко да се најде храна во природата што има толку корисни состојки како медот. Дури и мноштвото овошје и зеленчук, кои се богати со витамини, не може да се споредат со него. Неговите лековити својства се неверојатни, тој е одличен …

Повеќе »

КОГА ЛОШО СЕ ЧУВСТВУВАТЕ И ГЛАВАТА ВИ Е ПОЛНА СО МИСЛИ НАПРАВЕТЕ 1. РАБОТА: Едноставен ритуал за добро здравје, мир и среќа!

Како да се ослободите од негативните и опсесивните мисли – направете 1. прекрасна и едноставна работа за вашето здравје … Одете во шума! Во шумата владее мир – исцелувачка тишина, придружена со инспиративни звуци на природата. Во шумата има мирис – свежина што ја чисти енергијата и го смирува нашиот …

Повеќе »

ИЗВОР НА ЗДРАВЈЕ: Еве што се’ можете со кората од овошјето и зеленчукот

Некои зеленчуци може да се јадат со кора, важно е само добро да го измиете. На тој начин, ќе задржите повеќе хранливи материи од тој зеленчук. Повеќето луѓе редовно го лупат овошјето и зеленчукот и ја фрлаат кората во ѓубре. На тој начин, тие прават голема грешка, бидејќи тие делови …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Направете домашен лек за респираторни проблеми: Овој сируп ги чисти белите дробови и преку ноќ го запира кашлањето!

Домашен лек кој ги решава сите проблеми со дишењето Ловоровиот лист е познат како одличен зачин за многу јадења, но и како лек со антиинфламаторно и антисептично дејство. Богато е со минерали како калиум, бакар, манган, калциум, железо, цинк, магнезиум, селен, како и витамини од групата Б кои се важни …

Повеќе »

(Рецепт) Најмоќен народен напиток за бубрези: За 2. недели ги топи камењата, исфрлува песок и го чисти телото од токсини!

Со причина го нарекуваат чудо на народната медицина… Просото е најефикасен, а во исто време и најевтин лек за сите оние кои имаат проблеми со бубрезите. Оваа ефтина житна култура може да се најде во која било продавница за храна, и бидејќи се користи за лекови, треба да купите најдобар …

Повеќе »