Tag Archives: ледена вода

(ВИДЕО) Ледена кралица: Излегла од замрзнато езеро и пиела кафе на минус 27 степени

Познатата инфлуенсерка Галкина Анечка повторно ги „олади“ социјалните мрежи, овој пат со видео од замрзнато езеро. View this post on Instagram A post shared by Анна Галкина (@_galkina_anechka_) Галкина се пикнала во замрзнатата езерска вода на -27 степени Целзиусови надвор, а потоа излегла на површина и земала топла шолја кафе …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДРАМАТИЧНО СПАСУВАЊЕ, ЗАВРШИЛЕ ПОД ЛЕДОТ: Спасувачите по снежно невреме ги извлекле луѓето заглавени во возилото кај Лонг Ајленд!

Американските пожарникари морале да го пробијат мразот за да спасат две лица заробени откако нивниот камион влетал во мореуз во државата Конектикат во близина на Лонг Ајленд, соопштија локалните власти. Снимките на социјалните мрежи во близина на градот Стемфорд во Конектикат покажуваат дека спасувачите пружаат скала во мразот за да …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Луди Руси: Еве што прават децата во Сибир за имунитет!

Децата во една сибирска градинка имаат обичај во кој излегуваат на снег во долна облека и истураат кофа со ледена вода врз себе – и оваа луда практика е дел од нивната наставна програма. Сето ова се одвива во државната градинка број 317 во Краснојарск, во Сибир, а децата тоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Путин во повод Богојавление се нурнал во ледената вода

Рускиот претседател Владимир Путин се нурнал во ледената вода во московскиот регион по повод православниот празник Богојавление – Водици. Путин се нурна во дупка исечена во форма на крст, се прекрстил и се спуштил во водата три пати.   View this post on Instagram   A post shared by Vladimir …

Повеќе »

(ВИДЕО) РУСИТЕ ВАКА ГО ПРОСЛАВУВААТ БОГОЈАВЛЕНИЕ: Традиционално капење на „дебел“ минус – три пати нурнуваат во вода!

Православните верници го одбележуваат празникот Богојавление со традиционално капење. Православните христијани на 19. јануари го одбележуваат Богојавление, кое е проследено со ритуалот на капење во ледена вода. Ден порано водата е осветена, со цел да се верниците да се исчистат од гревот. Pravoslavni vernici u Rusiji obeležavaju praznik Bogojavljenje tradicionalnim …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мат на ледената кралица: Русинка како терапија игра шах во заледена вода

Запознајте ја Русинката Нина Пушкарева (68), дама која би го намачила и светскиот шампион во шах, Магнус Карлсен. Шеесет и осумгодишната Нина Пушкарева не учествува на шаховските турнири, но таа ја игра оваа игра на еден сосема неверојатен начин. Луѓето кои живеат во близина на Урал се познати по нивната …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ним не им е ладно: Убавици од Русија се капеле во ледена вода!

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот викенд православните верници го одбележуваа празникот Богојавление. Во Русија тој ден обично се одбележува со капење на ниски јануарски ремператури. Тоа го направиле и …

Повеќе »

(ФОТО) Хит календар: Путин се бања во ледено езеро, гали куче и вози велосипед

Календарот со фотографиите на Владимир Путин, претседателот на Русија, предизвикал големо внимание, а може да се нарача и преку Амазон. Не останало многу до крајот на 2018. година па оние кои имаат обичај да закачуваат календар на ѕид за претстојната година веќе размислуваат каков би можел да биде. Гардијан пишува …

Повеќе »