Tag Archives: легендарни филмови

Филмот и Холивуд: Почина режисерот Петер Богдановиќ – креаторот на „Последната кино претстава“

Режисер од Њујорк со српско потекло, беше номиниран за Оскар за „Последната кино шоу.“ Почина на 82-годишна возраст. Питер Богдановиќ, американски филмски режисер познат по филмовите како „Последното шоу на слики“ и „Месечина од хартија“, почина на 82-годишна возраст, потврди во четвртокот неговиот агент. Бил и сценарист, актер, продуцент, критичар …

Повеќе »