Tag Archives: леблебија

Ова се намирници кои би можеле да ви ги намалат шансите за разболување

КОГА започнува сезоната на грип, многумина прибегнуваат кон додатоци во исхраната за да се одбранат од несакани болести. Таквите производи можат да бидат ефикасни, но најдобриот лек лежи во кујната. Одредена храна може да помогне во одржувањето на силниот имунитет, а за порталот Delish, д-р Стефани Сасос ги набројала. 1. …

Повеќе »

(Рецепт) Домашен хумус – Здраво и хранливо!

Во последно време хумусот, стар рецепт од блискиот исток, и во наши простори стана многу популарен… Позитивно во се е што леблебијата е многу здрава, а подготовката на хумусот е многу едноставна… Состојки: 300 г леблебија 3 лажици таан 1 лимон малку лук сол 4 лажици маслиново масло Подготовка: леблебијата …

Повеќе »

(Рецепт) ХУМУСОТ НЕ Е САМО МОДА – Оваа житарка ги обновува клетките на ДНК и спречува настанување на клетки на тумор!

Вметнете ги во вашата исхрана, но не претерувајте Многу претходни студии покажале дека храната што содржи фолити и лигнани е добра во спречувањето на карцином, односно намалување на ризикот од тумори особено на дебелото црево, дојка и простата, а леблебии и хумус (содржи леблебии) се многу богати со нив, тврди …

Повеќе »

(Рецепт) Оваа намирница е вистинско богатство за целиот организам: Го намалува крвниот притисок, ги чува срцето и коските, го регулира варењето!

Една шоља од оваа намирница исто така ви обезбедува 50% од дневните потреби на организмот за калиумот, 2% за витаминот А, 13% за витаминот Ц, 69% за железо, 55% за витаминот Б6 и 57% за магнезиум. Покрај тоа леблебијата содржи и витамин К, фолати, фосфор, цинк, бакар, манган, колин и …

Повеќе »

СЕГА Е И ОФИЦИЈАЛНО – Американски институт за истражување на рак: Оваа житарка ги обновува клетките на ДНК и спречува настанување на клетки на тумор!

Вметнете ги во вашата исхрана, но не претерувајте Многу претходни студии покажале дека храната што содржи фолити и лигнани е добра во спречувањето на карцином, односно намалување на ризикот од тумори особено на дебелото црево, дојка и простата, а леблебии и хумус (содржи леблебии) се многу богати со нив, тврди …

Повеќе »

(Рецепт) ЗДРАВО И ВКУСНО – ЗА ВИТО ТЕЛО: Протеинска салата со леблебија и пченка готова за 5. минути!

Одличен избор за оние кои сакаат телото да го доведат во топ форма… Оваа салата е одлична за оние денови кога немате многу време, бидејќи ќе ви бидат потребни само 5 минути за да се подготви. Тој е многу здрав оброк, богат со протеини, неопходен за правилен развој на мускулите …

Повеќе »

(ФОТО) Наскоро ќе започнат постите: 5. занемарени извори на протеини кои ќе ви помогнат во секојдневието!

Дали знаевте дека вклучување на стотина грама наут во дневното мени го намалува нивото на холестерол? Од 11. март започнуваат велигденските пости и секој од нас размислува како да го збогати менито а да не биде монотоно и здодевно. Некои со години си имаат своја шема за исхрана за време …

Повеќе »

(Рецепт) Го намалува крвниот притисок, ги чува срцето и коските, го регулира варењето: Овој продукт е вистинско богатство за целиот организам!

Една шоља од оваа намирница исто така ви обезбедува 50% од дневните потреби на организмот за калиумот, 2% за витаминот А, 13% за витаминот Ц, 69% за железо, 55% за витаминот Б6 и 57% за магнезиум. Покрај тоа леблебијата содржи и витамин К, фолати, фосфор, цинк, бакар, манган, колин и …

Повеќе »