Tag Archives: лдл

Зголемен „лош“ ЛДЛ холестерол и како брзо да го намалиме

Липопротеинот со ниска густина (ЛДЛ), познат како „лош холестерол“, може да се акумулира во артериите и да доведе до сериозни здравствени проблеми, како што се срцев удар или мозочен удар. Сепак, важно е да се знае дека ова е ризик што можеме да го контролираме „лошиот“ ЛДЛ холестерол Ако нивото …

Повеќе »

Кардиолог открива: Кога нагло се зголемува ризикот од срцеви заболувања кај жените?

Срцевите болести остануваат водечка причина за смрт кај мажите и жените ширум светот. Овие состојби може да вклучуваат коронарна артериска болест, срцев удар и други дијагнози. Сепак, ризикот од развој на срцеви заболувања е различен за мажите и жените. Возраста може да биде значаен фактор. Холандска кардиолошка студија покажува дека …

Повеќе »

Рецепт за долг живот: Го намалува холестеролот, ги чува клетките и нервниот систем, штити од канцер – чаша дневно од овој напиток ЛЕКУВА СЕ’!

Гранките на целерот и нивниот сок се едни од најздравите течности што може да ги внесете во вашето тело. Сокот од гранчето од целер е полно со хранливи материи и е една од најздравите течности, затоа што е многу алкален, ја враќа pH вредноста на организмот, кој е често повеќе …

Повеќе »