Tag Archives: лариса

Нов земјотрес во Грција почувствуван и во земјава

Еден од 28. земјотреси во Грција пред 20 часот беше почувствуван и во нашата земја… Телеметриската сеизмолошка мрежа во земјава одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при скопскиот Природно-математички факултет, вечерва во 19 часот и 38 минути регистрира земјотрес чиj епицентар се наоѓа 260 килоеметри јужно од Скопје, во соседна Грција. Како …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ЗЕМЈОТРЕС ВО ЛАРИСА – Го извлекле од урната куќа: Грчките пожарникари спасиле постар маж после страшниот земјотрес! Граѓаните повикани на внимание!

Грција, односно Лариса, утрово, околу 11.40 часот, ја погоди силен земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтер… Грчки пожарникари извлекле еден постар човек, тетраплегичар, од делумно уништената куќа во село во Тесалија во централна Грција, која денес беше погодена од силен земјотрес. ⭕️🇬🇷New video from the #earthquake in #Larisa …

Повеќе »