Tag Archives: лаванда

Помош од природата: Заштитете се од комарците!

Покрај непријатното чешање и црвенило, каснувањето од комарци може да предизвика алергиски реакции Маслиново масло Омилени места за собирање комарци се површините на водата. За да ги избркате комарците, ставете сад со вода и неколку капки маслиново масло кое ќе остане незабележливо а ќе ги одбива натрапниците. Јаболков оцет Еден …

Повеќе »

ОВИЕ 3 ПРЕДМЕТИ МОРА ДА ГИ ИМА СЕКОЈА КУЌА: Верувањето вели дека штитат од негативна енергија и лоши намери!

Одредени предмети се сметаат за амајлија и се верува дека е добро да ги имате во куќата Некои од овие предмети носат среќа, додека други можат да нè заштитат од лошите намери на луѓето кои влегуваат во нашиот дом. Еве за што станува збор: Потковица Сигурни сме дека веќе ви …

Повеќе »

Ова масло го успорува процесот на стареење, го намалува стресот и делува како стимуланс

Моќната лаванда може многу нешта и затоа секогаш треба да се има покрај себе, велат ароматерапевтите. Петминутно вдушување на мирисот на есенцијалното масло од оваа билка го намалува нивото на кортизол, хормонот на стрес, за дури 24. проценти. Ова сознание е од исклучителна важност, ако се знае дека кортизолот предизвикува …

Повеќе »