Tag Archives: лабина митевска

(ВИДЕО) Берлинале 2019: Аплаузи на прес конференцијата за екипата на македонскиот филм „Господ постои, се вика Петрунија“

„Берлинале“ објави видео од денешната рпес конференција со екипата на македонскиот филм… На филмскиот фестивал во Берлин денеска рано, во 9 часот се одржа проекцијата на филмот „Господ постои, се вика Петрунија“ на македонската режисерка Теона Стругар Митевска, а подоцна беше одржана прес конференција со екипата на македонскиот филм. Според …

Повеќе »

(ФОТО) Денеска Светска премиера на филмот „Господ постои, името и’ е Петрунија“ во Берлин

Покрај денешната официјална премиера, во 11-те фестивалски денови на Берлиналето „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ има уште седум проекции Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на режисерката Теона Стругар-Митевска денеска од 16. часот премиерно ќе биде прикажан на Берлинскиот филмски фестивал во официјална конкуренција за наградата „Златна мечка“. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Погледнете го официјалниот трејлер на „Господ постои, името ѝ е Петрунија” и ексклузивни “Behind the scene” фотографии

На неколку дена пред светската премиера на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија”, Продукцијата „Сестри и Брат Митевски” го објави и официјалниот трејлер. Истиот е изработен од страна на агентот за продажба „Пирамид” од Франција, кој е најсилниот во моментов и кој застанува зад филмови кои ја одбележуваат врвната …

Повеќе »

(ФОТО) Берлин се подготвува за Петрунија:Закажани вкупно 8 проекции на филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија” – картите веќе распродадени

Големото отворање на еден од најголемите јавни филмски фестивали во светот Берлинале е утре вечер, а Берлин веќе недели наназад е во знакот на филмот, културата и традицијата на овој фестивал. Фестивалот секоја година привлекува над 350.000 посетители од целиот свет и 4.500 акредитирани новинари, а за филмската индустрија и …

Повеќе »