Tag Archives: краставици

Ослободете се од брчките на природен начин со намирници од кујната

Брчките се голем проблем за жените, а најдобриот начин да се ослободите од нив се наоѓа во вашата кујна Постојат неколку начини кои можат да ви помогнат да го подмладите лицето, без да купувате скапи производи. Смеса од белки Одделете ги белките од жолчките и изматете крем од белките. Нанесете …

Повеќе »

Ова ни е на сите НЕОПХОДНО: Пет намирници кои го ладат телото за време на ЖЕШКИТЕ ДЕНОВИ!

Жешките летни денови бараат посебна грижа, па кога станува збор за исхраната … Ладењето во текот на жешките летни месеци може да биде исклучително стресно, особено ако нашата исхрана е целосно неприлагодена на времето. За овие жешки денови кои со денови доминираат во нашите животи, потребно е да го оладите …

Повеќе »

Сакате да престанете да јадете леб? Можете да го замените со овие седум здрави намирници!

ЛЕБОТ е прилично едноставна храна, но факт е дека многумина не можат да замислат оброк без него. За жал, тој не е многу здрав. Треба да бидеме свесни дека повеќето лебови кои се продаваат се мешавина од рафинирано брашно, путер и шеќер и сето тоа може да ни наштети повеќе …

Повеќе »

Ова сигурно не сте го знаеле за краставиците: Не, не се само за јадење и темни кругови – нема да верувате дека сето ова е можно!

Краставиците се зеленчук кој, кога станува збор за лековити својства, е малку потценет. Ви откриваме како се краставиците можат да бидат исклучително корисни за вас, на начини на кои никогаш не сте помислувале! Ќе бидете изненадени! Краставиците содржат поголем дел од витамини неопходни за здравјето на организмот. Само една краставица …

Повеќе »

(Рецепт) ДОМАШНА МАСКА ЗА СТАПАЛА: Се подготвува со три состојки кои ги имате дома, а резултатот е веднаш видлив!

Ако сакате стапалата да ви изгледаат убаво потребно е да ги негувате, особено во текот на летото кога се најчесто откриени. Маската за нега на стапалата ќе ви донесе најдобри резултати, а можете да ја направите дома. Маската од краставици нема да ви одземе многу време, а сигурно ќе бидете …

Повеќе »

(ФОТО) Краставицата е најкорисна салата: Додека „симнува“ целулит и килограми еве што прави за здравјето!

Кога купувате краставици, гледајте да имаат цврст и мазна кора – тиакви се најдобри и можат да подолго да стојат… Кога доаѓа летото, ретко на кој зеленчук толку се радуваме како на краставиците! Освен што се освежувачки и вкусни, еве за кои карактеристиките на краставиците уште треба да ги знаете: …

Повеќе »

(ФОТО) 5. продукти кои треба да ги јадеме преку лето

Тешките, пржена храна ретко кому ќе му годи на стомакот, па затоа е најдобро да ги користите овие топли денови за лесни јадења од локална храна што ќе ве заситува… По сезоната на дождови во мај конечно дојде вистинско лето, така што е време да уживате во него и во …

Повеќе »