Tag Archives: краставица

Летни намирници кои ќе ви помогнат да ја победите жештината

ЛЕТОТО само што започна, но веќе ги покажува своите вистински бои. Најважното нешто што треба да направиме е да останеме хидрирани. Кога преовладува екстремна топлина, важно е да се консумира вода и храна што ја содржи. Затоа, овошјето како лубеницата и зеленчукот како краставиците се сметаат за омилена летна храна. …

Повеќе »

Го забрзува метаболизмот, го стимулира слабеењето и го чисти организмот од токсини – една шолја дневно е доволна!

Напитоците за детоксикација ќе ви помогнат на многу начини – тие го чистат нашето тело од токсините кои се акумулираат со текот на времето и помагаат во топењето на мастите во телото. Една од главните состојки на оваа детоксикација е дефинитивно краставицата. Овој зеленчук е нискокалоричен и богат со вода. …

Повеќе »

Трикови за борба против гладот ​​- што да јадете и брзо да ослабете!

Ако планирате диета, или сакате да го намалите внесот на храна, еве неколку намирници кои ќе ви помогнат да го регулирате апетитот. Јаболко пред јадење Идеално е да се јаде јаболко половина час пред оброк, бидејќи поттикнува чувство на ситост. Со оглед на тоа што се полни со вода и …

Повеќе »

ЈА ХИДРИРА КОЖАТА И ГО НАМАЛУВА ЦЕЛУЛИТОТ, а само кога ќе ги пробате овие рецепти уште повеќе ќе ги засакате краставиците!

Овој период од годината е вистинска ризница на здрава, свежа храна богата со витамини. Покрај спанаќот, брокулата, зелката, блитвата и другите омилени зеленчуци, тука е и краставицата која не само што е одлична во салатите, туку има и неверојатни придобивки за нашиот организам. Сезона е на краставици, а тоа е …

Повеќе »

Ако јадете свежа краставица, знајте дека внесувате многу корисни состојки во вашиот организам…

Со доаѓањето на пролетта се менува и содржината на фрижидерот. „Тешката“ храна ја заменуваме со полесна и која содржи голем процент вода. Освен што содржат дури 97. отсто вода, тие се многу корисни за нашиот организам. Со доаѓањето на пролетта се менува и содржината на фрижидерот. „Тешката“ храна ја заменуваме …

Повеќе »

(Рецепт) Здрав пијалок кој го чисти телото од токсини и го намалува крвниот притисок

Водата со краставица е здрава и ароматична замена за сите пијалоци кои вообичаено ги консумирате, а исто така е одличен начин да се ослободите од вишокот килограми. Водата со краставица е омилен пијалок на манекенките, но и на сите оние кои се грижат за здрав начин на живот и сакаат …

Повеќе »

(ВИДЕО+РЕЦЕПТ) МОЌЕН СОК ОД КРАСТАВИЦА: Напиток кој ќе ве разлади и ослободи од токсини!

Сокот од краставица ќе ви помогне да се разладите во жешките летни денови. Сокот од краставица помага во намалување на температурата на телото, исклучително алкализирачки и ефикасен за отстранување на мокрачна киселина во крвта. Пиењето на овој сок може да предизвика блага болка – што значи дека старите токсини почнуваат …

Повеќе »

Краставица и лимон се состојки за наједноставната маска за лице: Се прави брзо и лесно!

Краставицата е лесно достапен зеленчук полн со хранливи состојки кои се корисни за нашето тело и кожа. Содржи антиоксиданси како каротин, витамин Ц, витамин А, зеаксантин и лутеин. Краставицата е исто така омилен екстракт кога станува збор за формулирање на козметички производи. Значи, маска за лице од краставица што можете …

Повеќе »

Краставица: Зеленчук со малку калории и многу нутритивни предности

Краставицата е една од најздравите намирници. Краставицата е нискокалоричен зеленчук кој содржи многу нутритивни придобивки, вклучувајќи хидрантни својства и вредни хранливи материи. Краставиците се членови на семејството на растенија Cucurbitaceae, кое исто така вклучува тикви и дињи. Предности на краставицата во исхраната Хидратација Краставицата се состои од 95% вода. Ова …

Повеќе »