Tag Archives: корона вирус

(ФОТО) Во Норвешка, се прослави укинувањето на мерките: Организирани забави, имало тепачки и повредени

Норвежаните го прославија крајот на мерките за коронавирус со неколку викенд забави: ноќните клубови и пабови беа полни, и на многу места атмосферата била дива. Во градот Трондхајм, на неколку луѓе им била потребна медицинска помош бидејќи се онесвестиле додека чекаа во долги редици. Неколку градови пријавиле тепачки, повреди и …

Повеќе »

(ВИДЕО) ВОДИТЕЛКИ ПРЕД ВАЖНО ИНТЕРВЈУ ДОЗНАЛЕ ДЕКА СЕ ПОЗИТИВНИ НА КОРОНА: „Вие две ќе морате да го напуштите студиото!“

Две водителки на емисијата „The View“ на американската телевизија ABC биле изненадени кога требало да го напуштат студиото среде емисија. Имено, пред американската потпретседателка Камала Харис, Ани Наваро и Сани Хостин да пристигне на интервјуто, им било кажано дека мора да ја напуштат програмата, бидејќи се позитивни на корона вирусот. …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ПОЧИНАЛЕ 17. ЛИЦА: Денес се регистрирани 392. нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.633 тестирања, а регистрирани се 392 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 180, Куманово – 32, Кавадарци – 20, Битола – 18, Кочани – 17, Прилеп и Велес – по 16, Кичево …

Повеќе »

До крајот на годината, пристигнуваат апчиња против корона вирус – гарантираат закрепнување по две недели?

Брачниот пар Кели бил вклучен во развојот на она што може да биде нова шанса во борбата против ковид – краткорочен режим на дневни таблети кои го напаѓаат вирусот веднаш по дијагнозата и веројатно го спречуваат развојот на симптомите. Двојката, која живее во американскиот град Сиетл, се согласила веднаш откако …

Повеќе »

Брачен пар од Србија починал од корона: Одбиле да одат во болница а синот на докторите им рекол дека ќе ги излекува со печено прасе!

Синот донел постар пар, татко му и мајка му, на преглед во клиниката за „Ковид“ во Трстеник, Србија. И двајцата биле во многу лоша состојба, заразени со коронавирус и воопшто не се лекувале. Лекарите веднаш им напишале упат за болничко лекување, но и тоа го одбиле. Тие рекле дека самите …

Повеќе »

Пет места каде што најверојатно ќе „закачите’ короната

Коронавирусот не е во мирување – продолжува брзо да се шири во сите земји во светот. Д -р Санџај Гупта, кој пишува за Си-Ен-Ен, наведе пет места каде најверојатно ќе дојде до пренесување на коронавирусот. На овие пет примарни локации, вирусот се шири најлесно во повеќето случаи, посочува д -р …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ПОЧИНАТИ СЕ 12. ЛИЦА: Денес се регистрирани 525. нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.858 тестирања, а регистрирани се 525 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 268, Куманово – 40, Струмица – 27, Штип – 25, Битола – 23, Охрид –17, Велес и Свети Николе – …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ПОЧИНАЛЕ 14. ЛИЦА: Денес се регистрирани 526. нови лабораториски позитивни случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се 526 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 245, Куманово – 43, Велес – 22, Прилеп и Охрид – по 19, Штип – 18, Кавадарци – 17, Струмица – …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ПОЧИНАЛЕ 16. ЛИЦА: Денес се регистрирани 491. нови, лабораториски, позитивни случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 232, Куманово – 41, Штип – 26, Велес – 20, Битола – 19, Охрид – 17, Кавадарци – 16, Прилеп – …

Повеќе »