Tag Archives: корона вирус

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ДАЛИ ПОЛЕКА ЈА ПОБЕДУВАМЕ: Денеска се регистрирани 37 .нови случаи на Ковид 19 – Починати се 15. лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.143 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 20, Кичево – 4, Велес – 3, Тетово и Виница – по 2, Куманово, Струмица, Кочани, Свети Николе, Радовиш и …

Повеќе »

(ФОТО) Емотивно сведоштво на фолк пејачот Благоја Грујовски: „Ако не дојдев во ‘Аџибадем Систина’ ќе ја изгубев битката со Ковид 19!“

Никој не е поштеден и болеста секому може да му донесе тешка борба – борба за животот. Често, речиси секојдневно цела измината година – за жал, ова го потенцираат многумина. И тоа од свое искуство. Поминале минути на тешки битки, чекале поглед од докторите дека сè ќе биде добро, дека …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – повторно 16. ПОЧИНАТИ: Денеска е регистриран 51. нов случај на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.060 тестирања, а регистрирани се 51 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 28, Тетово – 5, Битола и Виница – по 3, Прилеп, Кочани и Кичево – по 2, Куманово, Велес, Гостивар, …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – Денеска се регистрирани 46. нови случаи на Ковид 19 – Починати се 15. лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.487 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 27, Куманово – 8, Охрид и Струга – по 2, Прилеп, Битола, Кочани, Кичево, Делчево, Виница и Крушево – по …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА: Денеска се регистрирани 50. нови случаи на Ковид 19 – Починати се 16. лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 50 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 26, Битола – 7, Куманово – 6, Прилеп, Охрид и Струга – по 2, Гостивар, Кочани, Дебар, Виница и Кратово …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ПОВТОРНО 17. ПОЧИНАТИ – Денеска се регистрирани 87. нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.953 тестирања, а регистрирани се 87 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 26, Радовиш – 9, Куманово и Кратово – по 6, Прилеп – 5, Битола, Струмица, Кочани и Кичево – по …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – Конечно олеснување: Денеска се регистрирани 83. нови случаи на Ковид 19 – Починати се 2. лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.704 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 40, Прилеп – 8, Куманово и Охрид – по 6, Тетово и Радовиш – по 5, Битола – 3, Струга …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА: Денеска се регистрирани 27. нови случаи на Ковид 19 – 19. лица ја загубија битката

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 1.314 тестирања, а регистрирани се 27 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 19, Прилеп, Штип и Виница – по 2, Струга и Кочани – по 1. Регистрирани се 192 оздравени пациенти од: …

Повеќе »

Германски вирусолог порачал дека вирусот нема да не напушти: „И’ догодина ќе мораме да се вакцинираме!“

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, вчера изјавил дека е многу веројатно дека сите ќе треба да се вакцинираат следната година против ковид 19. Мертенс за новинската група „Фанке“ изјавил дека во моментов нема информации за тоа кога ќе бидат потребни дополнителни „засилувачки дози“, а …

Повеќе »