Tag Archives: корона вирус

ДО КОГА СО ТОЛКУ ПОЧИНАТИ: За изминатите 24. часа во Македонија се регистрирани 404. нови случаи на Ковид 19: ЖИВОТОТ ГО ИЗГУБИЛЕ се 14. лица!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во: Скопје- 172, Куманово-15, Дебар-4, Штип-8, Прилеп-25, Тетово-41, Струга-4, Велес-6, Битола-4, Охрид-11, Кавадарци-5, Гостивар-20, Гевгелија-9, Струмица-29, Крива Паланка-2, Кочани-18, Пробиштип-3, Берово-6, Виница-2, Делчево-4, Свети Николе-2, Кичево-3, Ресен-2, Неготино-9. Денеска …

Повеќе »

(ВИДЕО) АПЕЛ – „ЛУЃЕ, КОРОНАТА НЕ Е ЧУМА“: Италијански виролог застанал против хистеријата во врска со панедмијата на КОВИД – 19: Новиот карантин би бил смртоносен!

Италијанскиот виролог Џорџо Палу изјавил дека вирусот корона е опасен, смртоносен за некои, но дека, генерално, смртноста е ниска и, секако, не е на ниво на чума. „Ние мора да престанеме со оваа хистерија“, рекол Палу во интервју за дневниот весник „Кориере дела сера“, кој се смета за главен гласник …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО БУГАРИЈА: Бојко Борисов и тројца министри во изолација

БУГАРСКИ Премиерот Бојко Борисов и тројца министри од неговата влада ќе мора да бидат во изолација откако биле во контакт со функционер кој е позитивен на коронавирус, објавија тамошните здравствени власти. Претходно во петокот, Борисов рече дека е во самоизолација откако бил информиран дека заменик министерот за градежништво Николај Нанков, …

Повеќе »

СОБОРЕН ЦРНИОТ РЕКОРД ВО АМЕРИКА: Повеќе од 80.000 заразени за само еден ден – се зголемува бројот на хоспитализирани пациенти

Рекорден број од повеќе од 80.000 нови случаи на коронавирус се регистрирани во САД во последните 24 часа. Универзитетот Џон Хопкинс објави дека се потврдени 80.005 нови случаи во најзагрозената земја во светот, додека според податоците на веб-страницата на Kovid Trekking, тој број е 83.010, што е највисок дневен биланс …

Повеќе »

КАМПАНИЈА ОДИ ВО КАРАНТИН – Гувернерот: „Не сакам повеќе да гледам камиони со мртовечки сандаци!“

За 24 ЧАСА во Италија, експлодирал бројот на нови позитивни на коронавирусор, 19.143, за над 3.000 повеќе од вчерашниот број, 91 пациенти починале. Најголемиот скок, како и претходните денови, е забележан во Ломбардија, каде биле евидентирани скоро 5.000 новоинфицирани лица, и покрај воведениот полициски час од 23. часот, но тој …

Повеќе »

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА НА СОСТОЈБАТА СО КОРОНАВИРУСОТ: Наредните месеци ќе бидат посебно тешки!

„Следните неколку месеци ќе бидат особено тешки кога станува збор за пандемијата на коронарниот вирус“, рекол генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејезус, на брифинг во Женева. Гебрејезус рекол дека ова е критичен момент кога станува збор за пандемијата, особено во северната хемисфера. Тој посочил дека следните неколку месеци …

Повеќе »

ИН МЕМОРИАМ: Почина Васил Ангов, музичар, пејач – трета жртва на ковид во Гевгелија

Почина познатиот македонски пејач и инструменталист Васил Ангов (51) Синоќа, пред полноќ (23 октомври 2020) престана да чука срцето на гевгелискиот музичар, пејач, повеќекратен учесник на македонските фестивалски сцени – Васил Ангов. Немилата вест ја пренесоа од неговото семејство, а молскавично проструи низ Гевгелија.   Освен тагата за загубениот пријател, сограѓанин, …

Повеќе »

БРОЈКИТЕ НЕ СЕ НАМАЛУВААТ – Денеска се регистрирани 518 нови случаи на Ковид 19: Починати се 9. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2367 тестирања, а регистрирани се 518 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-261, Куманово-13, Штип-19, Прилеп-21, Тетово-30, Струга-5, Велес-13, Битола-21, Охрид-15, Кавадарци-11, Гостивар-10, Гевгелија-11, Струмица-23, Крива Планка-4, Радовиш-6, Кочани-11, Пробиштип-6, Берово-2, Валандово-3, Виница-2, Делчево-3, Свети Николе-8, Кичево-13, Ресен-6, Неготино-1. Денеска …

Повеќе »

(ФОТО) КОРОНА ВИРУС ВО ЕВРОПА – Зелените точки се портокалови, а портокаловите преминале во црвени: Картата на Европа „гори!“

Изработена е нова мапа за епидемиолошката состојба во Европа, која секоја недела ја подготвува Европскиот центар за контрола и превенција на болести. Сè е црвено. Ажурирана секој четврток, мапата има два главни критериуми за класификација на земјите: процентот на нови случаи на 100.000 жители во текот на изминатите 14. дена …

Повеќе »