Tag Archives: коронавирус

КОРОНА ПРОНАЈДЕНА НА ЖИВОТНО: Во Словенија со корона вирус се заразил домашен миленик

Во СЛОВЕНИЈА, за прв пат е потврден случај на инфекција со нов коронавирус кај домашно животно, а станува збор за твор (лат. Mustela putorius furo) кога неговите сопственици, претходно заразени, го чувале како домашно милениче. – Во вторникот, за време на тестирањето, ја потврдивме инфекцијата со нов коронавирус во бел …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шокантен почеток на новата сезона на хит серијата „Вовед во анатомија“

Пред два дена, телевизиската компанија ABC премиерно емитувала двочасовен почеток на новата, седумнаесетта сезона на серијата „Вовед во анатомија“. Сапунската опера, од која подолго траат само Симпсонови, имаше шокантен почеток што многу фанови на Мередит Греј, доведе, буквално до лудило. Ако сте љубител на серијата, и не сте ги гледале …

Повеќе »

РУСКИ ЛЕКАР два пати намерно се заразил со корона и еве што сознал

Рускиот лекар Александар Чепурнов (69) двапати се заразил со новиот коронавирус – еднаш случајно, а вториот пат намерно, заради експеримент. Неговите откритија укажуваат на тоа дека не треба да се надеваме на имунитетот на стадо. Лекарот најпрво се заразил со коронавирус во февруари додека скијал во Франција. Откако се опоравил …

Повеќе »

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ- Ова се седум предмети преку кои имаме најголема шанса да се заразиме со коронавирус

ОСНОВНИОТ начин на пренесување на ковид-19 е преку капки при кашлање и кивање. Сепак, вирусот може да преживее некое време на различни површини. Студија објавена во „Virology Journal“ (Виролошки журнал) испитува колку долго ковид-19 може да остане на различни површини и колку може да биде заразен, пишува N1. Научниците ги …

Повеќе »

Во изминатите 24. часа во Македонија се регистрирани нови 594. случаи на Ковид 19: Оздравени се 162 пациенти – починати се 3 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2617  тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-303, Куманово-22, Дебар-5, Штип-13, Прилеп-19, Тетово-26, Струга-12, Велес-17, Битола-18, Охрид-10, Кавадарци-7, Гостивар-12,Гевгелија-13, Струмица-34, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Кочани-18, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-7, Виница-2, Делчево-5, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-17, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најплатениот глумец на светот, неговата сопруга и двете ќеркички имале коронавирус

Двејн THE ROCK Џонсон објавил дека тој и неговото семејство биле позитивни на коронавирус. Најплатениот актер на денешницата вели дека тој, неговата сопруга и двете ќеркички се заразиле со коронавирус и покрај тоа што се придржувале на мерките на претпазливост. „Ова е една од најпредизвикувачките и најтешките работи со кои …

Повеќе »

(ФОТО) Во ВУХАН журки на базените – како воопшто да немало корона!

Илјадници млади кинези во текот на викендот го преплавиле аква-паркот во централниот кинески град Вухан, каде минатата година избувна епидемијата со коронавирус, „жедни“ за забава, бидејќи животот во тој град полека се враќа во нормала. Се одржала забава на отворено, но судејќи според фотографиите и снимките, не би се рекло …

Повеќе »

ФАТИЛ КОВИД – Пристигнале резултатите од тестирањето: Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро позитивен на корона вирус

Болсонаро во понеделникот објавил дека повторно се тестирал со оглед на тоа дека има некои симптоми на „Ковид-19“. Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро е позитивен за коронавирусот, јавуваат странските медиуми. Болсонаро во понеделникот објавил дека повторно се тестирал со оглед на тоа дека има некои симптоми на „Ковид-19“. Си-Ен-Ен Бразил и …

Повеќе »

Емотивниот Кабиб открил дека татко му е во критична состојба поради корона вирусот

Кабиб Нургомедов во емотивно Инстаграм стори открил дека неговиот татко Абдулманап е заразен со корона вирус и дека се бори за живот. Шампионот во лесна категорија во УФЦ ги повика сите свои фанови да се изолираат и да не ги напуштат своите домови, откако Русија стана нов жариште на коронавирусот. …

Повеќе »