Tag Archives: коронавирус

КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – Бројот на новозаразени се намалува но не и на ПОЧИНАТИ: Денеска се регистрирани 824. нови случаи на Ковид 19. – Починато е 31. лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 313, Куманово – 75, Битола – 59, Прилеп – 46, Тетово, Велес и Кавадарци – по 30, Штип и Струмица – по 29, Гостивар …

Повеќе »

Истражување: Само 0,008% од вакцинираните во САД се заразени со корона

Во Соединетите држави, секој петти Американец е целосно вакциниран. Но, дури и оние кои биле вакцинирани, сè уште можат да добијат коронавирус, иако ваквите инфекции се исклучително ретки, а потоа обично се прилично лесни, односно со благи симптоми. Од 75. милиони луѓе ширум САД кои ги примиле двете дози на …

Повеќе »

(ФОТО) Веројатно ќе биде потребна трета доза на вакцината Фајзер

Директорот на компанијата Фајзер, Алберт Бурла, денес објави дека најверојатно ќе биде потребна и третата доза на вакцината, 12. месеци по повторната вакцинација. Тој исто така рекол дека ќе биде потребно вакцина за коронавирус да се прима еднаш годишно. „Треба да видиме каков ќе биде редоследот и колку често треба …

Повеќе »

Ангела Меркел денес ќе прими АстраЗенека вакцина

Бидејќи Меркел има над 60. години, таа е во возрасната група која ја прима вакцината АстраЗенека. Германската канцеларка Ангела Меркел во петок (денес) ќе ја прими првата вакцина против коронавирус, објави германскиот весник Welt.. Меркел ќе ја прими вакцината АстраЗенека, објави весникот, без да наведе конкретен извор. Бидејќи Меркел има …

Повеќе »

КОРОНАВИРУС- Во Италија четири лица починале после вакцинирање со АстраЗенека

Тешки несакани ефекти биле потврдени во 0,04 проценти од случаите Четири лица во Италија починале од ретки тромби, откако биле вакцинирани со вакцината АстраЗенека, се вели во извештајот на националната фармацевтска агенција АИФА. Според извештајот на АИФА, различни несакани ефекти биле потврдени во 0,5 проценти од 9 милиони дози инјектирани …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ЛОШИТЕ БРОЈКИ ПРОДОЛЖУВААТ: Починати се 51. лице – Денеска се регистрирани 1.302 нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.438 тестирања, а регистрирани се 1.302 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 523, Битола – 119, Куманово – 87, Прилеп – 55, Охрид – 54, Тетово – 51, Велес – 47, Гостивар …

Повеќе »

НЕ СТИВНУВААТ ПОЛЕМИКИТЕ ОКОЛУ АСТРАЗЕНЕКА: Британскиот регулатор по пресот на ЕМА ги сменил препораките за оваа вакцина

Британскиот регулатор анализирал 79 случаи на ретки згрутчувања на крвта во Велика Британија откако луѓето ја примиле вакцината АстраЗенека. Починале 19 анализирани лица. Британската регулаторна агенција за лекови (МХРА) одлучила да ги смени препораките за употреба на вакцината АстраЗенека. Имено, МХРА препорачала на Британците на возраст од 18. до 29. …

Повеќе »

(ФОТО) Обожаваниот глумец цела година едвај излегол од дома: Ја открил точната причина за својата грижа!

Џорџ Клуни рекол дека неговиот син има астма и не сака ништо да остави на случајот бидејќи не е сигурен како коронавирусот би влијаел на неговото здравје. Холивудскиот актер Џорџ Клуни открил дека едвај го напуштил својот дом од март годинава затоа што е загрижен за пандемијта на коронавирус, бидејќи …

Повеќе »

(ВИДЕО) Црногорски лекар, кој работи во Русија, ја примил вакцината Спутник V и опишал како се чувствува!

Д-р Сергеј Бољевиќ, раководител на Одделот за патологија на Универзитетот Сеченов во Москва, беше меѓу првите кои ја примија руската вакцина против коронавирус Спутник V. Сега, по втората доза, открил како се чувствува. Откако ја добил втората доза, во интервју за Слободна Далмација, тој вели дека се чувствува одлично. „Се …

Повеќе »