Tag Archives: коронавирус

(Вознемирувачко ВИДЕО) СНИМКА КОЈА ЈА ЛЕДИ КРВТА ВО ВЕНИТЕ: Пациент се бори со тежок напад како последица на КОРОНАВИРУС!

Oд новиот коронавирус, досега починале над 50 луѓе, а повеќе од 2.000 луѓе се заразени. Засега, Светската здравствена организација не сака да прогласи глобална вонредна состојба, тврдејќи дека нема доволно причини да го стори тоа. Новиот,коронавирус, кој веројатно потекнува од лилјаци, иако генетски сличен на вирусите САРС или МЕРС, припаѓа …

Повеќе »

КОРОНАВИРУСОТ ПРИСТИГНАЛ ВО ЕВРОПА! Во Франција се потврдени 3. случаи! Се вратиле од Кина и донеле зараза!

Во Франција се потврдени првите три случаи со коронавирусот. Француската министерка за здравје, Агнез Бузин, соопштила дека во Франција се забележани 3. случаи на зараза со коронавирусот, и дека веројатно ќе има уште случаи. Заразените пациенти се наоѓаат во Париз и Бордо. „Пациентот во Бордо има 48. години и се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Имал среќа – ОВА Е ПРВИОТ ПАЦИЕНТ КОЈ ГО ПРЕЖИВЕАЛ СМРТОНОСНИОТ ВИРУС: „Бев во карантин а оздравев поради една работа!“

Првиот пациент кој се опорави од новиот коронавирус, 23.годишниот Хуанг, открил како изгледало неговото лекување и какви се симптомите на болеста порадимкои завршил во карантин. „Имав треска неколку пати од 28. декември до 2 .јануари. Бев лекуван во карантин“, започнал Хуанг. Еден млад човек од Вухан,е вработен на локалната железничка …

Повеќе »

ПРЕПОРАКИ НА СЗО – СВЕТСКА КОМИСИЈА ЗА ВОНРЕДНИ СИТУАЦИИ: Сите држави да се подготват и да превземат мерки против ширење на коронавирусот!

Светската здравствена организација (СЗО) им препорачала на сите земји да се подготват за натамошно ширење на коронавируси и да преземат мерки на претпазливост, објавено е по состанокот на Меѓународната комисија за итни случаи. Комисијата, која дава совети за јавно здравје и предлага привремени препораки, се состана на 22. и 23. …

Повеќе »