Tag Archives: коронавирус

КОИ АНТИТЕЛА СЕ ПОДОБРИ – Од вакцина или после прележаниот вирус? Одговара вирусолог!

Вирусологот и микробиолог на Ветеринарниот институт во Краљево, Миланко Шеклер, порачал дека сегашната состојба може да се врати во нормала кога во Србија ќе бидат вакцинирани над четири милиони лица. „Во моментот кога ќе се приближиме до бројката од над четири милиони вакцинирани, нема да имаме повеќе од 100. нови …

Повеќе »

КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ПРЕМНОГУ ПОЧИНАТИ: Денеска се регистрирани 627. нови случаи на Ковид 19 – 47. лицa ја загубија битката со вирусот!

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.865 тестирања, а регистрирани се 627 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 218, Битола – 66, Куманово – 54, Прилеп – 31, Охрид – 22, Струмица – 21, Тетово – 20, Велес …

Повеќе »

Колку уште ќе трае пандемијата? „Сите ПРЕДУПРЕДУВАЧКИ ЗНАЦИ дека ќе се оддолжи ни се пред очите, а и да НЕ СМЕ СВЕСНИ за тоа!“

Сите работи што можат да ја продолжат пандемијата на вирусот корона, се случуваат пред нашите очи, без ние да бидеме свесни за тоа. Експертската јавност сè уште нема конечен одговор на прашањето кога може да се прогласи крајот на пандемијата, бидејќи и човечкиот фактор игра голема улога. Порталот axios.com вели …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – НЕМА ПОДОБРУВАЊЕ – ПОВТОРНО ВИСОКИ БРОЈКИ: Денеска се регистрирани 766. нови случаи на Ковид 19 – Починато е 31. лице

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.171 тестирања, а регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 252, Битола – 80, Куманово – 64, Прилеп – 41, Велес – 36, Струмица – 33, Штип – 28, Тетово …

Повеќе »

(ВИДЕО) Милиони луѓе се воодушевени од бабата и дедото кои после осум месеци прв пат ја прегрнуваат внуката

ТВ водителката и американска научничка Емили Каландрели објавила видео кое многумина разнежнило. Како што открила на својот профил на „Тикток“ @thespacegal, нејзините родители се вакцинирани против ковид-19 и сега, по осум месеци разделба, конечно им била дадена можност да се дружат со ќерката и со внуката Роуз. Емили истакнала дека …

Повеќе »

СТУДИЈА: Младите кои прележале ковид не се заштитени од повторна инфекција

Антителата по инфекцијата со коронавирус во повеќето случаи се одлична заштита од повторно заболување. Сепак, студија направена врз 3.000 млади, здрави припадници на американската морнарица, покажала дека повторната инфекција е сè уште можна. Студијата, спроведена од научници од медицинското училиште Ичан во Њујорк, е објавена во списанието „The Lancet Respiratory …

Повеќе »

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА СИТЕ – Во Србија, од коронавирус, починало новороденче

Најмладата жртва на коронавирусот во Србија – новороденче од Крагуевац, старо само неколку дена – починало денес во Тиршова (детска болница во Белград). Веста за смртта на ова дете, освен што е еден од најтрагичните настани од почетокот на епидемијата во Србија, мора да донесе со себе и друга димензија …

Повеќе »

КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ПОВТОРНО 35. ПОЧИНАТИ: Денеска се регистрирани 135. нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 841 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 81, Тетово – 15, Куманово – 13, Прилеп – 8, Кавадарци – 7, Македонски Брод – 3, Штип – 2, …

Повеќе »

КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – Големо намалување на новозаболени но не и на оние што ги загубија животите: Денеска се регистрирани 364. нови случаи на Ковид 19 – Починати се 24. лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 161, Куманово – 36, Битола и Прилеп – по 25, Охрид – 15, Тетово – 13, Штип – 10, Кавадарци, Струмица и Гевгелија – …

Повеќе »