Tag Archives: коронавирус

КОРОНА ВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ЛОШИТЕ БРОЈКИ ПРОДОЛЖУВААТ: Починати се 51. лице – Денеска се регистрирани 1.302 нови случаи на Ковид 19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 4.438 тестирања, а регистрирани се 1.302 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 523, Битола – 119, Куманово – 87, Прилеп – 55, Охрид – 54, Тетово – 51, Велес – 47, Гостивар …

Повеќе »

НЕ СТИВНУВААТ ПОЛЕМИКИТЕ ОКОЛУ АСТРАЗЕНЕКА: Британскиот регулатор по пресот на ЕМА ги сменил препораките за оваа вакцина

Британскиот регулатор анализирал 79 случаи на ретки згрутчувања на крвта во Велика Британија откако луѓето ја примиле вакцината АстраЗенека. Починале 19 анализирани лица. Британската регулаторна агенција за лекови (МХРА) одлучила да ги смени препораките за употреба на вакцината АстраЗенека. Имено, МХРА препорачала на Британците на возраст од 18. до 29. …

Повеќе »

(ФОТО) Обожаваниот глумец цела година едвај излегол од дома: Ја открил точната причина за својата грижа!

Џорџ Клуни рекол дека неговиот син има астма и не сака ништо да остави на случајот бидејќи не е сигурен како коронавирусот би влијаел на неговото здравје. Холивудскиот актер Џорџ Клуни открил дека едвај го напуштил својот дом од март годинава затоа што е загрижен за пандемијта на коронавирус, бидејќи …

Повеќе »

(ВИДЕО) Црногорски лекар, кој работи во Русија, ја примил вакцината Спутник V и опишал како се чувствува!

Д-р Сергеј Бољевиќ, раководител на Одделот за патологија на Универзитетот Сеченов во Москва, беше меѓу првите кои ја примија руската вакцина против коронавирус Спутник V. Сега, по втората доза, открил како се чувствува. Откако ја добил втората доза, во интервју за Слободна Далмација, тој вели дека се чувствува одлично. „Се …

Повеќе »

КОРОНА ПРОНАЈДЕНА НА ЖИВОТНО: Во Словенија со корона вирус се заразил домашен миленик

Во СЛОВЕНИЈА, за прв пат е потврден случај на инфекција со нов коронавирус кај домашно животно, а станува збор за твор (лат. Mustela putorius furo) кога неговите сопственици, претходно заразени, го чувале како домашно милениче. – Во вторникот, за време на тестирањето, ја потврдивме инфекцијата со нов коронавирус во бел …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шокантен почеток на новата сезона на хит серијата „Вовед во анатомија“

Пред два дена, телевизиската компанија ABC премиерно емитувала двочасовен почеток на новата, седумнаесетта сезона на серијата „Вовед во анатомија“. Сапунската опера, од која подолго траат само Симпсонови, имаше шокантен почеток што многу фанови на Мередит Греј, доведе, буквално до лудило. Ако сте љубител на серијата, и не сте ги гледале …

Повеќе »

РУСКИ ЛЕКАР два пати намерно се заразил со корона и еве што сознал

Рускиот лекар Александар Чепурнов (69) двапати се заразил со новиот коронавирус – еднаш случајно, а вториот пат намерно, заради експеримент. Неговите откритија укажуваат на тоа дека не треба да се надеваме на имунитетот на стадо. Лекарот најпрво се заразил со коронавирус во февруари додека скијал во Франција. Откако се опоравил …

Повеќе »

ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ- Ова се седум предмети преку кои имаме најголема шанса да се заразиме со коронавирус

ОСНОВНИОТ начин на пренесување на ковид-19 е преку капки при кашлање и кивање. Сепак, вирусот може да преживее некое време на различни површини. Студија објавена во „Virology Journal“ (Виролошки журнал) испитува колку долго ковид-19 може да остане на различни површини и колку може да биде заразен, пишува N1. Научниците ги …

Повеќе »

Во изминатите 24. часа во Македонија се регистрирани нови 594. случаи на Ковид 19: Оздравени се 162 пациенти – починати се 3 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2617  тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-303, Куманово-22, Дебар-5, Штип-13, Прилеп-19, Тетово-26, Струга-12, Велес-17, Битола-18, Охрид-10, Кавадарци-7, Гостивар-12,Гевгелија-13, Струмица-34, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Кочани-18, Пробиштип-3, Демир Хисар-2, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-7, Виница-2, Делчево-5, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-17, …

Повеќе »