Tag Archives: коронавирус

Група на лекови кои значително ја намалуваат смртноста од ковид

Лековите за намалување на холестеролот можат да ја зголемат шансата за преживување ид ковид 19 и да го намалат ризикот од развој на потешка форма на болеста, покажуваат резултатите од новата студија. Анализата на над 10.000 лица примени во 140 болници во САД покажала дека статините, лековите за намалување на …

Повеќе »

ВО ЕДЕН ДЕН ЗАБОЛЕЛЕ 314.835 ЛУЃЕ: Ковид 19 го „коси“ населението во Индија – црн рекорд по бројот на заразени и починати!

ЦРНИ рекорди со недели го зголемуваат бројот на заразени и починати од вирусот корона во Индија. Така, во последните 24. часа се разболеле 314.835 лица, што е најмногу забележано во една земја за еден ден од почетокот на пандемијата. Истиот ден починале 2.104 лица. Бројот на регистрирани случаи на ковид …

Повеќе »

ИНДИСКИОТ СОЈ ПРИСТИГНАЛ ВО ЕВРОПА: Сојот корона кој ги „уништува“ азиските држави пронајден во Белгија!

Варијантата на ковид 19, која е широко распространета во Индија, е откриена во Белгија од група индиски студенти кои пристигнале од Париз, објавија белгиските власти. Група од 20. студенти била ставена во карантин на северот на Белгија, каде што дошле на курсот во средината на април, пренесува „Гардијан“. Неколку експерти …

Повеќе »

НЕВЕРОЈАТНИ податоци од истражување! Третина од луѓето кои ќе прележат ковид ја имаат ОВАА  ДИЈАГНОЗА!

Проблемите не престануваат после две недели изолација и негативен тест… Една нова студија спроведена на Универзитетот во Оксфорд ја донесува информацијата дека 34. проценти од пациентите кои го прележале вирусот корона доживуваат една работа како симптом – невролошко пореметување. Една од најтешките работи која се врзува со оваа болест е …

Повеќе »

ЕДНА ДОЗА ЗА ОНИЕ КОИ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОРОНА: Словенците одлучиле да го намалат количеството на дадени вакцини

Лицата со потврдена дијагноза на ковид-19 ќе добијат само една доза од вакцината за коронавирус шест месеци по преболувањето на болеста, според новите упатства издадени денес од националниот советодавен комитет за имунизација во Словенија. Инструкциите се издадени на центрите за вакцинација веднаш откако седум други европски земји одлучиле да го …

Повеќе »

(ВИДЕО) МАКЕДОНСКА СВАДБА ВО КАНБЕРА: Австралиската полиција наместо да ја прекине свадбата, се фатила на оро – од звукот на тапанот ќе се наежите

По завршување на долгиот карантин, во Австралија се дозволени свадби и забави на кои може да присуствуваат 300. лица, а 30. лица можат истовремено да танцуваат на подиумот. Австралиски полицајци наместо да прекинат македонска свадба во Канбера, се фатиле на оро. Видеото од настанот стана хит на социјалните мрежи. Македонци …

Повеќе »

Факторот на ризик за потешкиот облик на ковид кој сите го забораваме

Физичката неактивност е поврзана со потешка форма на ковид 19 и зголемен ризик од смрт од инфекцијата, открива голема американска студија. Пациентите со ковид 19, кои биле постојано неактивни две години пред пандемијата, почесто биле хоспитализирани и почесто умирале од ковид 19, во споредба со физички активните пациенти. Ова го …

Повеќе »

КОИ АНТИТЕЛА СЕ ПОДОБРИ – Од вакцина или после прележаниот вирус? Одговара вирусолог!

Вирусологот и микробиолог на Ветеринарниот институт во Краљево, Миланко Шеклер, порачал дека сегашната состојба може да се врати во нормала кога во Србија ќе бидат вакцинирани над четири милиони лица. „Во моментот кога ќе се приближиме до бројката од над четири милиони вакцинирани, нема да имаме повеќе од 100. нови …

Повеќе »

КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА – ПРЕМНОГУ ПОЧИНАТИ: Денеска се регистрирани 627. нови случаи на Ковид 19 – 47. лицa ја загубија битката со вирусот!

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.865 тестирања, а регистрирани се 627 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 218, Битола – 66, Куманово – 54, Прилеп – 31, Охрид – 22, Струмица – 21, Тетово – 20, Велес …

Повеќе »