Tag Archives: коприва

Лекува воспаление на уринарниот тракт, дијабетес, анемија: Растение кое го чисти целото тело од токсини!

Дивата плевелна коприва е популарно позната по своите лековити својства, особено ако се земе предвид фактот дека секој дел од ова растение е добар за здравјето – лисја, корени и семе. Поради изобилството на витамини кои постојат во младите ластари на ова растение, во народот позната по тоа што „гори“ …

Повеќе »

(Рецепт) Идеална против анемија и несоница: Ова се причините зошто треба да ја вклучите КОПРИВАТА во исхраната

Ако сте анемични, имате проблеми со несоница, страдате од чир или жолчка, тука е – копривата! Ова лековито растение е богато со витамини А, Б, Д, Е и К, железо, калциум, калиум, цинк, магнезиум. Помага и при проблеми со уринарниот тракт, белодробни заболувања и хроничен замор. Чај од коприва или …

Повеќе »

Чај од коприва што лекува АНЕМИЈА, ЗАМОР и ИСЦРПЕНОСТ: Како се прави, и колку треба да се пие?

Со идеалната доза на чај, можете да го подобрите вашето здравје. Лековитите својства на копривата се познати со векови, а во народната медицина се препорачува за болки во мускулите и зглобовите, како и за лекување на уринарни проблеми и ублажување на анемија. Освен тоа, доколку се чувствувате смирено или исцрпено, …

Повеќе »

(Рецепт) Ненадминливо средство за СЛАБЕЕЊЕ – чај од коприва! Еве како правилно се подготвува!

Ако не ги гледате ефектите од користењето додатоци во исхраната, пробајте со коприва … Копривата содржи голема количина на железо, а покрај тоа богата е и со витамини Ц, К, минералите магнезиум, калциум и фосфор. Покрај тоа, содржи хлорофил, танини, слуз, каротеноиди. Копривата е потенцијално добар избор за сите оние …

Повеќе »

Чајот од ова растение е ЧИСТО ЗЛАТО: Може да го регулира нивото на шеќер во крвта, го зајакнува имунитетот, изобилува со витамини и минерали!

Потрудете се да испиете една чаша од овој напиток на ден Копривата е богата со витамини, минерали и лековити супстанции. Ова растение е богато со калциум, фосфор, железо и силикатна киселина. Растението содржи витамини К, Б2 и пантенска киселина, затоа се смета за природен мултивитамин кој влијае на целото тело …

Повеќе »

Моќна билка која ги јакне коските и чисти од отрови

Копривите може да изгледаат скромно, но оваа ливадско растение нуди цела низа придобивки за нашето здравје. Секако е еден од највредните лекови од природата, чија сезона е во тек. Копривата цвета од пролет до есен, а ние обично ја користиме во форма на чај за зачувување и подобрување на здравјето. …

Повеќе »

Растението кое спречува гоење расте на секој чекор

Ако се почестиме со хамбургер и газиран пијалок, треба прилично да запнеме со вежбање за да ја неутрализираме таа калорична бомба во нашето тело. Сепак, што ако само една чаша чај може да го стори тоа? И тоа чај од растението што го гледаме во сите правци. Мислиме на коприва …

Повеќе »

(Рецепт) Руските рецепт за пролетни алергии – симптомите исчезнуваат преку ноќ!

Освен копривата, како ефикасно решение во борбата против алергијата на полен се покажал и сокот од бозел, како и чајот од ѓумбир… Пролетта е годишно време на кое речиси сите се радуваат, но за некои значи уште една сезона на борба со алергиите. За среќа, природните лекови ја имаат таа …

Повеќе »