Tag Archives: компоненти

ЗАПРЕНА РАБОТА НА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ: Ги измешале компонентите на вакцините на „Џонсон и Џонсон“ и „АстраЗенека“

Американската влада ја запрела работата на фабриката во Балтимор, во која биле уништени 15. милиони дози на вакцината „Џонсон и Џонсон“, поради мешањето на компонентите во производствениот погон каде се прават и вакцините АстраЗенека, објавил Њујорк Тајмс. Во изјавата на Џонсон и Џонсон се вели дека преземаат „целосна одговорност за …

Повеќе »

(ФОТО) ПРВ ПАТ: „Автомобил на годината“ во Германија е од Јапонија

Првиот целосно електричен модел од Хонда за Европа, „Хонда Е“, ја доби титулата „Германски автомобил на годината 2021 година“, што воедно е и првото возило на јапонскиот бренд на кое тоа му успеало. Автомобилот победи и во категоријата „Нова енергија“. Ова е последна во низата престижни награди доделени на „Хонда …

Повеќе »

Сладок, вкусен, сочен и исклучително здрав: Еве зошто треба да јадеме МОРКОВИ!

Богат со витамини Морковот има моќ да го збогати секое јадење, а супите, чорбите и гулашите се незамисливи без нив. Добра е варена, а уште подобро свежа за здравјето на кожата, очите, стомакот и забите. Морковот е богат со бета каротен, кој е исклучително моќен антиоксиданс кој се претвора во …

Повеќе »

(ФОТО) ЕКОЛОШКИ – Рециклираат пластични шишиња и прават врвни автомобили!

„Волво“ го претставил својот прв електричен теренец, чија продажба почнува следната година За производство на одредени делови, како што се облоги на врати и под, „Волво“ користел 97% пластиката добиена со рециклирање пластични шишиња за својот нов модел “XC40 Richards”! Новиот автомобил е првиот целосно електричен теренец на оваа компанија, …

Повеќе »