Tag Archives: козјо сирење

(Рецепт) Салата со пилешко, сирење и јајца за сите кои одбегнуваат јагленихидрати

Ако сте и вие меѓу оние кои ги следат правилата за кетогена диета, тогаш можеби ќе ве интересира рецептот за оваа салата. Кетогената или кето диетата е посебен начин на исхрана што подразбира драстично намален внес на јаглени хидрати и зголемен внес на маснотии, како и адекватен внес на протеини. …

Повеќе »

Пролетна детоксикација со која за 4. дена се симнуваат 4. килограми

Ја соблековме топлата облека, но оние неколку килограми што се насобраа за време на студените месеци и празници – никако. Во исто време, јаката храна си го направи своето, се чувствувате подуени, па сè повеќе размислувате за пролетна детоксикација. Нутриционистката Бранка Мирковиќ кажува како да се исчисти телото од токсини …

Повеќе »

Оваа намирница согорува калории и додека спиете

Сигурно  барем еднаш во животот сте си легнале гладни За да го избегнете непријатното чувство и да се обвинувате себеси дека легнувате со полн стомак, постојат намирници кои можат да ви го олеснат сето тоа. Доцните оброци доведуваат до гоење, особено ако содржат јаглехидрати. Иако е најлесно да се јаде ваков …

Повеќе »