Tag Archives: ковид

„Синдромот на ковид анксиозност“ би можел да биде нов проблем

Научниците изразиле загриженост дека резидуалната анксиозност поради коронавирусот може да доведе некои луѓе да развијат компулсивни хигиенски навики што би можеле да ги спречат повторно да се интегрираат во надворешниот свет. Концептот за „синдром на ковид вознемиреност” први го теоретизирале Ана Никчевиќ од Универзитетот Кингстон и Маркантонио Спада од Универзитетот …

Повеќе »

Девет лаги за короната кои можат скапо да не чинат

Собир на контра-вакцини и теоретичари на заговор кои се собираат по цека Европа всушност се сите оние кои шират опасни лаги и дезинформации за коронавирусот.Еден сличен собир се случи минатиот викенд во Белград кога додека многу луѓе по болниците се борат за своите животи, други заиграа оро… Познат доктор од …

Повеќе »

Ковид пасоши: „Ставот на СЗО по ова прашање е јасен!“

Светската здравствена организација (СЗО) во моментов е против воведување на специјални сертификати или ковид пасоши за лица кои примиле вакцина против коронавирус, изјави денеска претставникот на СЗО во Русија, Мелита Вујиновиќ. „Светската здравствена организација е јасна по ова прашање и во овој момент не препорачува ваков вид пасош“, изјавила Мелита …

Повеќе »

ЈА ПОДРЖУВААТ ИДЕЈАТА – Некои носат дупли маски со надеж дека повеќе ќе ги штитат: Еве што за тоа мислат стручњаците епидемиолози

Од почетокот на пандемијата, се потенцираше важноста на носење маска додека со одржување растојание и хигиена на рацете. Епидемиологот Фаучи поддржува носење 2. маски истовремено, особено со новите варијанти на коронавирус. Американските здравствени власти долго време ги советуваа луѓето да носат трислојна маска од платно, хируршка маска или маска N95 …

Повеќе »

ОВИЕ ЗЕМЈИ БИ МОЖЕЛЕ ДА ВОВЕДАТ КОВИД ПАСОШИ: За влегување на нивната територија ќе ви биде потребна потврда за вакцинирањето!

Повеќе од пет часа, водачите на Европската унија разговарале за потребата од заеднички пристап во продолжувањето на борбата против пандемијата, вклучително и предлог за издавање на сертификат за вакцинација. Одлуката била да се одложи донесувањето на таа одлука, а самата дискусија повторно ги поделила членкитена повеќе „блокови“. Нешто пообединети биле …

Повеќе »

ВО СЗО РАЗОЧАРАНИ: Кина не им дала дозволи на стручњаците за доаѓање и испитување на потеклото на ковид

Шефот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејезус, изјавил дека е разочаран што кинеските власти не ги финализирале дозволите за пристигнување на тим експерти во Кина, кои ќе го испитаат потеклото на ковид-19. Тедрос Аданом Гебрејезус, во ретка критика на Пекинг, рекол дека членовите на меѓународниот научен тим во последните …

Повеќе »

ОПАСНА НАВИКА – Предупредување на докторите: УШте ли не сте престанале да пушите во ера на Ковид – 19?

Најдобар начин за спречување на респираторни заболувања е да се откажете од пушењето, а лекарите предупредуваат дека пушачите се почувствителни на Ковид и дефинитивно треба да престанат да пушат. Не е новост дека тутунот е штетен за здравјето. Кампањите за јавно здравје детално не информираа, објаснувајќи дека без оглед на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Иги Поп објавил нова глобална ковид химна

Иги Поп штотуку објави нова химна за пандемијата на коронавирус наречена „Валкан мал вирус“. Песната ја напишал заедно со Леран Томас, а текстот на песната е доста метафоричен и совршено го прикажува коронавирусот како таков. Иги Поп сподели и кратко, едноминутно видео, во кое зборува за текстот на песната. „За …

Повеќе »

(ВИДЕО) 91. годишник станал хит поради неговата изјава после вакцинирањето против Ковид

Пензионер стар 91. година од Велика Британија станал хит откако доцнел на вакцинација против ковид-19. Мартин Кенион дал интервју за Си-Ен-Ен и многумина насмеал откривајќи дека доцни затоа што „никаде не можел да најде прокле паркинг“. Тој открил и како ја примил вакцината и призна дека не бил многу задоволен …

Повеќе »