Tag Archives: ковид 19

(ФОТО) Алка Вуица со критика кон денешната состојба со вакцините: „Југославија за седум дена вакцинираше 20 милиони жители!“

Хрватската пејачка Алка Вуица на својот Инстаграм ја коментира актуелната тема со вакцинацијата. Пејачката се присети на пандемијата на вариола вера, која избувна во 1970-тите во поранешна Југославија. „Имав 11 години. Во тоа ‘мрачно време’ се појави болеста големи сипаници. Југославија вакцинираше 20 милиони нејзини жители за седум дена. Само …

Повеќе »

ОТКРИЕНА ЗАГРИЖУВАЧКА ПОСЛЕДИЦА ОД КОРОНА: Долгорочните ефекти се страшни – еве што им се случува на луѓето!

Во Израел е објавена загрижувачка студија за долгорочните ефекти на инфекцијата со коронавирус, која открила дека 45-годишни пациенти, кои прележале ковид 19, на физичките тестови, се покажале како да имаат 80 години. Во истражувањето спроведено од израелскиот медицински центар „Бејлинсон“ учествувале 30. лица со просечна возраст од 45. години, објави …

Повеќе »

Стручњаците зборуваат за уште еден скриен симптом на ковид: Почест е кај жените!

Се’ повеќе се зборува за новиот симптом на ковид, но лекарите предупредуваат дека пред сомневање за корона вирус, треба да се исклучи поопасна причина – срцев удар или нешто поштетно – воспаление на рскавицата. Некои истражувања велат дека еден од скриените симптоми на ковид 19 е костохондритис. Д-р Ентони Фаучи …

Повеќе »

(ВИДЕО) Двајца најпознати британски уметници се вакцинирале за корона за да ги поттикнат другите

Двајцата најпознатите британски уметници, пејачот Елтон Џон и актерот Мајкл Кејн, ги здружија силите во смешна реклама за да ја охрабрат јавноста да се вакцинира против ковид-19. Во рекламата од 90. секунди, Џон, 73., ја пародира својата фламбојантна репутација, додека Кејн (87) се потсмева повторувајќи го познатиот слоган што го …

Повеќе »

Лекот „Плидерсин“ покажал ефикасност во лекувањето на Ковид 19

Шпанската фармацевтска компанија „PharmaMar“ објави дека е објавен труд во списанието „Science“ кој потврдува дека нивниот лек плитипепсин има „силна предклиничка ефикасност“ во третманот на ковид-19. Шпанската фармацевтска компанија „PharmaMar“ објави дека е објавен труд во списанието „Science“ кој потврдува дека неговиот лек „Плидерсин“ има „силна предклиничка ефикасност“ во лекувањето …

Повеќе »

Нова жртва на корона: Почина актерот Љупчо Тодоровски – Упа

Со непребол колегите се простуваат од својот колега Љупчо Тодоровски – Упа кој на 65. години, поради компликации со ковид – 19 не напушти и вплови во нови актерски предизвици Тодоровски-Упа беше актер и кастинг директор, еден од основачите на аматерскиот театар „Чекори“. Во 1983 дипломира актерска игра на Факултетот …

Повеќе »

Прогноза: Како ќе изгледа Ковид – 19 во иднината?

Ново истражување на американски научници предвидува дека САРС-КоВ-2, вирусот што ја предизвикува болеста ковид 19, со текот на времето ќе стане помалку заразен и дека ќе се појавува сезонски, заедно со други патогени од семејството на коронавируси кои предизвикуваат лесна настинка. Сепак, прашањето е кога тоа ќе се случи. Ова …

Повеќе »

Калифорнија бара повлекување на вакцината Модерна

Одделот за јавно здравје во Калифорнија бара вакцините на „Модерна“ за коронавирус да бидат повлечени од пазарот поради голем број на несакани ефекти. „Современите“ вакцини од серијата „041L20A“ предизвикуваат „повеќе несакани ефекти од вообичаеното“ и затоа треба да се отстранат од употреба додека не завршат сите тестови, се наведува во …

Повеќе »

ПАТУВАЊА – ОД МАРТ повеќе нема влегување во авион без „КОВИД ПАСОШ“? Еве кој ПРВ ќе го бара!

Претставници на Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (ИАТА) најавија дека нивните „дигитални пропусници“, „Travel pass“, треба да започнат да се користат од март. Travel Pass ќе биде првиот што ќе го користат националните и големите авиокомпании. Станува збор за мобилна апликација која им помага на патниците да ги имаат на …

Повеќе »