Tag Archives: ковид 19

Оскаровецот Вангелис починал од Ковид-19 во Франција – пренесуваат грчките медиуми

Грчките медиуми објавија дека композиторот Вангелис починал од компликации од корона вирус во Франција, пренесува Jutarnji list. Грчкиот композитор, најпознат по музиката за филмовите „Истребувач“ (“Blade Runner”) и „Огнени кочии“, Вангелис Папатанасиу, познат како Вангелис, почина на 79-годишна возраст, објави вчера грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. Вангелис Папатанасиу не е повеќе …

Повеќе »

(ФОТО) Најубави фотографии од Украина кои ќе ги видите денес

Украинскиот министер за здравство Виктор Лиашко утринава објави фотографии од новородени бебиња, за кои наведува дека се родени за време на гранатирањето. Неговата објава ја пренесуваме во целост: „Лицето на војната На третиот ден од војната, која ја започнаа руските окупатори, под гранатирање и експлозии, животот е во полн ек …

Повеќе »

Новавакс пристигнува во Хрватска – протеинска вакцина со 90% ефикасност против Ковид

Се применува во две дози, со инјектирање во мускулот на надлактицата, со временски интервал од три недели помеѓу дозите. Новата протеинска вакцина против Ковид 19 на американската компанија „Новавакс“ ќе пристигне во Хрватска за три недели, потврди во саботата Хрватскиот институт за јавно здравје (ХЗЈЗ), а станува збор за вакцина …

Повеќе »

НА ПОВИДОК ГОЛЕМ ПРЕСВРТ: СТИГНАЛЕ ОДЛИЧНИ ВЕСТИ ЗА НОВАК ЃОКОВИЌ, ПОЧНУВА ЛОВОТ ПО ИСТОРИСКИОТ ГРЕН СЛЕМ!?

Законите во пандемијата се менуваат многу често и прашање е какви правила ќе важат за неколку месеци Француските и италијанските медиуми во саботата објавија дека првиот светски тенисер Новак Ѓоковиќ треба да игра на овогодинешниот Ролан Гарос и покрај тоа што не ја примил вакцината за коронавирус. View this post …

Повеќе »

(ВИДЕО) Жена тргнала да му ја отвори вратата на доставувачот, го доживеала најубавото изненадување

КИРА Браун не ги видела мајка си и бабата на нејзината ќерка цели две години поради Ковид-19. Таа не ни сонувала дека може да се појави на нејзината врата, но токму тоа неодамна се случило. Кира тргнала да му ја отвори вратата на доставувачот, очекувајќи уште еден пакет. Меѓутоа, пред …

Повеќе »

ПОЗНАТА ПРИЧИНАТА ЗА СМРТТА НА ПОЗНАТИОТ ПЕЈАЧ И АКТЕР: Колегите на Мит Лоуф во шок, се збогуваат со ШОКАНТНИТЕ ПОРАКИ, еве зошто се викаше ЛЕБ ОД МЕСО!

Пејачот и актер Мит Лоуф (ќофте, леб од месо) почина на 74-годишна возраст, а сега е откриена причината за смртта на познатиот уметник. Роден е во Далас на 27. септември 1947. година.Менаџерот Мајкл Грин ја потврдил смртта на пејачот и рекол дека тој починал во четвртокот вечерта а покрај него …

Повеќе »

На таткото му е забрането да го гледа детето бидејќи не е вакциниран

Татко од Канада, кој не бил вакциниран против Ковид 19, привремено го изгубил правото да го гледа своето 12-годишно дете. Судијата пресудил дека неговите посети „не биле во најдобар интерес на детето“. Одлуката уследила по барањето на неговиот татко посетата да се продолжи за време на празниците. „Оваа пресуда е …

Повеќе »

Заклучоци на научниците по испитувањето на лузните на белите дробови од ковид

Одамна знаеме каква штета може да предизвика тешката форма на ковид-19 на белите дробови, но точните причини за овие промени сè уште се проучуваат. Во студијата што може да помогне во подобро лекување на заразените со коронавирус, научниците од Германија покажале дека Ковид-19 често е придружен со тешки лузни на …

Повеќе »

Нокаут на пандемијата: Нов лек на Фајзер против ковид е ефикасен 89. проценти

Ажурираните резултати на компанијата „Фајзер“ од експерименталниот третман за коронавирус покажаа дека тој го намалува ризикот од хоспитализација или смрт за 89. отсто доколку им се даде на возрасни лица со висок ризик во рок од неколку дена од првите симптоми, соопшти компанијата во соопштението за печатот во вторникот. Фајзер …

Повеќе »