Tag Archives: ковид 19

Знаци дека можеби сте прележале ковид а и да не сте знаеле за тоа

Најбезбеден начин да се утврди дали сте имале коронавирус е да се испитаат антитела – кои не дијагностицираат ковид 19, но можат да покажат дали телото веќе се борело против вирусот. Сепак, постојат и одредени физички симптоми кои можат да укажуваат на инфекција во минатото. Треба да се прашате дали …

Повеќе »

Дали сте забележале хоризонтални вдлабнатини на вашите нокти? Еве на што можат да укажуваат!

ВО ВРЕМЕ на пандемијата на коронавирусите, откриени се голем број нови, понекогаш невообичаени знаци и симптоми на ковид-19. Експертите неодамна откриле хоризонтални вдлабнатини на ноктите на поединци што би можело да покаже дека тие го преболеле ковид 19, пишува Independent. Британскиот епидемиолог, професор Тим Спектор, главен истражувач на апликацијата Zoe …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Синоќа одржан концерт кој собира вакцини за сиромашните

Global Citizen синоќа одржа прекрасна и амбициозна кампања за да им помогне на медицинските работници во најсиромашните земји во светот за брзо набавување на вакцини за КОВИД-19. Со овој гест тие апелираа потребните вакцини за КОВИД-19 да бидат дистрибуирани подеднакво, без дискриминација на земјите од „третиот свет“. На концертот настапија …

Повеќе »

(ФОТО) СЗО ги отфрлила неговите тврдења: Лекарот кој говорел дека вакцините не се добри починал од корона!

Лекарот од Кенија, Стивен Каранџа, кој рекол дека вакцината против ковид 19 е потполно непотребна, починал како резултат на инфицирање со вирусот корона. Д-р Каранџа, кој бил шеф на Католичкото здружение на кениски лекари, се залагал за третман со инхалации и таблети базирани на хидроксихлорокин. Тој имал несогласувања со Католичката …

Повеќе »

НАУЧНО ЧУДО – Против Ковид пристигнува таблетка: „Најверојатно ќе ја користиме со други лекови!“

Лекот може да се користи кај вакцинирани и невакцинирани лица, како и кај сите оние кои ќе се заразат со КОВИД во иднина. Имено, лекот делува на вирусот кој веќе е во клетките, објаснува хрватскиот научник Ѓикиќ… Фајзер првата фаза од клиничките испитувања ќе ја заврши до крајот на мај …

Повеќе »

МЗ: Во ковид центрите во Скопје за 24. часа се хоспитализирани 42. пациенти, а вкупно се лекуваaт 596. болни, сомнителни и потврдени за Ковид 19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 42 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 596 лица сомнителни и потврдени за Ковид 19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Во последното деноноќие, на Интерните и хируршки клиники имало 21 прием. Во ковид центарот …

Повеќе »

ЕДНА ДОЗА ЗА ОНИЕ КОИ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОРОНА: Словенците одлучиле да го намалат количеството на дадени вакцини

Лицата со потврдена дијагноза на ковид-19 ќе добијат само една доза од вакцината за коронавирус шест месеци по преболувањето на болеста, според новите упатства издадени денес од националниот советодавен комитет за имунизација во Словенија. Инструкциите се издадени на центрите за вакцинација веднаш откако седум други европски земји одлучиле да го …

Повеќе »

Истражување: Само 0,008% од вакцинираните во САД се заразени со корона

Во Соединетите држави, секој петти Американец е целосно вакциниран. Но, дури и оние кои биле вакцинирани, сè уште можат да добијат коронавирус, иако ваквите инфекции се исклучително ретки, а потоа обично се прилично лесни, односно со благи симптоми. Од 75. милиони луѓе ширум САД кои ги примиле двете дози на …

Повеќе »

ДОБРИ ВЕСТ ОД САД: Развиен коктел од антитела кои штитат од Ковид 19

Резултатите од клиничкото испитување покажуваат дека коктел со моноклонски антитела, развиен од производителот на лекови „Регенерон“, обезбедува силна заштита од ковид-19 кога се дава на луѓе кои живеат со некој кој е заразен со коронавирус. Новите податоци од „Регенерон“ доаѓаат од клиничко испитување во кое учествувале повеќе од 1.500 луѓе …

Повеќе »