Tag Archives: ковид пасош

Европската комисија одлучила: На вакцинираните им е дозволено патувањето!

Европската комисија денес издала препорака на странските државјани кои се целосно имунизирани и на оние од земји со поволна епидемиолошка состојба да им биде дозволено да патуваат во земјите на ЕУ без посебни ограничувања. „Покрај тоа, Комисијата предлага да се подигне прагот за влегување на земјите во списокот од кои …

Повеќе »

БАЈДЕН СЕ ОТКАЖУВА ОД КОВИД ПАСОШОТ? Белата куќа нема да бара граѓаните да носат доказ за вакцинација

Белата куќа денес објави дека нема да подржи никаков систем со кој од Американците би се барало да носат доказ дека се вакцинирани. Портпаролот на Белата куќа, Џен Псаки изјавила дека нема да има база на податоци за федерални вакцини, ниту ќе биде задолжително сите да набават потврда дека биле …

Повеќе »

„Работиме на сертификат – тоа не е пасош!“

Европската комисија следната недела ќе предложи новите сертификати на ковид 19 да комбинираат информации за вакцинација, закрепнување од болест и резултати од тестови со цел да се избегне дискриминација меѓу граѓаните, изјавил европскиот комесар за правда Дидие Рејндерс. Земјите-членки од југот на ЕУ кои се потпираат на туризмот се надеваат …

Повеќе »