Tag Archives: кисела зелка

ЈА ВИКААТ ХРАНА НА СИРОМАШНИТЕ А Е НАЈДОБРА ЗА ИМУНИТЕТ: Во текот на зимата јадете ги овие 4. намирници и сите ВИРУСИ ќе ве заобиколат

За добро здравје во студените денови и на минусите што ни доаѓаат традицијата препорачува лук и кромид, рен и неопходниот херој на зимата – кисела зелка Во нашиот регион уште од античко време постои традиција на лекување со хербални лекови, меѓу кои беа предначат четири растенија кои ја нарекуваат храна …

Повеќе »

Киселата зелка е лековита и здрава: Јадете ја редовно и нема да имате проблеми со ОВА!

Киселата зелка е богата со многу хранливи материи Киселата зелка се добива со помош на неколку видови млечни бактерии кои го разградуваат шеќерот од зелката за време на процесот на ферментација. Оваа храна има долг рок на траење и поради големиот број микроорганизми што ги содржи, има неверојатни лековити својства. …

Повеќе »

За јак имунитет: Како туршијата не чува илјадници години!

Ферментираната храна во моментов, пред сè, поради пандемијата на корона, е најновиот тренд во исхраната. Одамна е познато на овие простори колку се здрави киселата зелка и киселите краставички, а неодамнешните студии полека и го потврдуваат тоа. Многу од намирниците што ги знаеме а кои настануваат со ферментација – кисела …

Повеќе »

МОЌЕН ПРИРОДЕН ЛЕК – Стар 2.000 години и преполн со витамин Ц, ги штити коските, го јакне срцето, го чува мозокот: Оваа намирница е златен рудник на вашето здравје!

Иако повеќето од нас ја гледаат само на вкусна зимска салата – киселата зелка е многу повеќе од тоа и затоа ви предлагаме, без одлагање, да подготвите едно буре за вашето семејство Се верува дека киселата зелка потекнува од Кина, датира од пред 2.000 години. Бидејќи во тоа време немало …

Повеќе »

Зошто секој треба да подготви кисела зелка оваа есен: Една порција како од шега ги лекува овие 9. болести!

Кисела зелка, не само што има исклучителни нутритивни, туку и лековити својства Киселата зелка е значаен извор на витамин Ц, но покрај овој витамин, киселата зелка содржи и природна млечна киселина и други ефективни ензими кои влијаат на здравјето на организмот. Покрај самата зелка, има и саламура, што е одличен …

Повеќе »

ФРАНЦУСКИ НАУЧНИЦИ: Оваа храна е жив штит против корона – ја има и кај нас и тоа МНОГУ!

Француските истражувачи се запрашале зошто во некои земји стапката на заболени и смртни случаи од ковид 19 се значително пониски од оние на нивните соседи и заклучиле дека одговорот лежи во изборот на храна. Француските научници дошле до заклучок дека во многу земји стапката на морталитет од ковид 19 е …

Повеќе »

(Рецепт) НЕМА ПОЗДРАВО ОД ОВА – Ако сакате да живеете долго морате да ја јадете оваа салата: Спречува дебелеење, стареење и холестерол!

Нашите баби и дедовци оваа намирница преку зима ја јаделе секој ден… Предноста на киселата зелка се наоѓа во високиот процент на витаминот Ц. Но, тоа не е се. Киселата зелка е популарна и против мамурлук, добра е за здравје на телото. Само 100. грама кисела зелка содржи 20. милиграми …

Повеќе »

ЈА ВИКААТ ХРАНА НА СИРОМАШНИТЕ А Е НАЈДОБРА ЗА ИМУНИТЕТ: Во текот на зимата јадете ги овие 4. намирници и сите ВИРУСИ ќе ве заобиколат

За добро здравје во студените денови и на минусите што ни доаѓаат традицијата препорачува лук и кромид, рен и неопходниот херој на зимата – кисела зелка Во нашиот регион уште од античко време постои традиција на лекување со хербални лекови, меѓу кои беа предначат четири растенија кои ја нарекуваат храна …

Повеќе »

Науката докажала – Неверојатна моќ на киселите краставички:Еве зошто треба да ги јадете!

Научниците откриле дека ферментираната храна, како кисели краставички, кисела зелка или јогурт, може да ја намали социјалната вознемиреност и невротизам Киселите краставички и другиот зеленчук од туршија се нешто што не секој може да го јаде заради нивниот карактеристичен вкус. Ние до сега знаевме дека тие се здрави, но она …

Повеќе »