Tag Archives: килиманџаро

(ФОТО) КАКОВ ПОДВИГ: Тројца Македонци со велосипед се искачија на Килиманџаро

Лазо Миновски, Никола Нешкоски и Иља Деревјев станаа првите Македонци кои со велосипед ја искачија највисоката планина во Африка, Килиманџаро во Танзанија. „Ден 5 – Покривот на Африка И тоа е тоа. На ден 16.02.2021 год групата хајкери и бајкери тргнаа заедно од Horombo huts 3.700мнв, до Kibo huts 4.700мнв. …

Повеќе »

(ФОТО) ДЕВОЈЧЕ ЗА ВОСХИТ: Има само 6. години, а веќе два пати го освоила Килиманџаро

“Ешлин го собори рекордот кој го држеше Монтана Кини од САД, а која минатата година, до врвот се искачила со седум години и десет месеци. Горда сум на своето дете, беше неверојатно искуство” Шестгодишното девојче Ешлин од Велика Британија, станала најмладото женско лице кое дошло до врвот на планината Килиманџаро …

Повеќе »