Tag Archives: кељ

Експертите тврдат: Пет видови зеленчук кои најмногу помагаат по 50-тата година од животот и помагаат против одредени болести

Зеленчукот е секогаш прв на листата на храна препорачана од нутриционистите. Го обезбедува телото со витамини, минерали, фитонутриенти и други супстанции кои помагаат во борбата против разни болести, јаглехидрати и протеини. Зеленчукот може да помогне во борбата против одредени болести поврзани со стареењето. Истражувањата покажаа дека зголемениот внес на зеленчук, …

Повеќе »

Ги чуваат срцето, кожата и коските, го намалуваат крвниот притисок и имаат помалку од 50. калории

Доколку сакате да ослабете, наполнете го фрижидерот со следните нискокалорични намирници кои содржат многу витамини и минерали. „Важно е да се напомене дека нискокалоричната храна не значи дека храната има помалку хранливи материи“, изјавила нутриционистот Тифани Ма за Livestrong. Храната на списокот што ќе ви ја претставиме има помалку од …

Повеќе »

Колку позелено – толку повеќе антиоксиданси: Сок кој оправдано го носи епитетот најздрав

Зелениот сок е широк поим кој се однесува на секој сок кој е зелен или содржи зелен зеленчук. Се препорачуваат спанаќ, кељ, целер, брокула. Лиснатиот зеленчук, кој е полн со витамини, минерали и фитонутриенти, е од суштинско значење за максимизирање на хранливата вредност на зелениот сок. Исто така се богати …

Повеќе »

Го регулира холестеролот, ги зајакнува коските и ги штити очите – ова е кралот на зеленчукот!

Кељот се смета за еден од најздравите и најхранливите видови зелен лиснат зеленчук.Ова е вистинска суперхрана полна со корисни соединенија, кои имаат моќни лековити својства.Богат е со витамин А, витамин Ц и витамин К. Лиснатиот дел содржи и фосфор, магнезиум и калиум. Ова се здравствените придобивки од кељот и зошто …

Повеќе »

Нутриционистка: Овие шест најздрави намирници би требало веднаш да почнете да ги јадете

ПОЧЕТОКОТ на новата година е вистинско време за нови одлуки и промени во постоечките навики. Без разлика дали ќе одлучите да посветите повеќе време на вежбање, повеќе спиење или да правите повеќе чекори дневно, исхраната е дел што не треба да го испуштите. Нутриционистката Ким Роуз затоа составила листа на …

Повеќе »

ПЕТ НАМИРНИЦИ кои можеме да ги вклучиме во исхраната, а позитивно ќе влијаат на нашето здравје!

Конзумирањето на овие пет природни намирници ќе има повеќекратни придобивки за вашето тело. Во времето на глобалната пандемија на корона вирус, почнавме повеќе да го цениме нашето здравје и да се грижиме за храната што ја консумираме, видовите на храна и се повеќе се свртуваме кон природата и органските производи. …

Повеќе »

Популарни намирници кои содржат повеќе витамин Ц отколку портокалот

КОГА ќе настинете и вашиот имунолошки систем ќе ослабне, најверојатно ќе посегнете по чаша исцеден сок од портокал. Ова овошје, заедно со другите агруми, се рекламира како богато со витамин Ц, еден од најважните витамини. Витаминот Ц е растворлив во вода и е антиоксиданс кој може да го подобри изгледот …

Повеќе »

Оваа достапна храна содржи повеќе протеини отколку јунешко месо

Во последно време, протеините се’ бараат се повеќе и сосема е јасно зошто. Тие нe прават сити, помагаат да се изградат мускули, а студиите покажаа дека можат да го зајакнат метаболизмот и на крајот да помогнат во губење на тежината. И иако месото е првото нешто на што мислите кога …

Повеќе »

10. најхранливи намирници на светот

Во еден ден можеме да изедеме ограничена количина на храна, и добро е да внесуваме хранливи материи благодарение на што нашето тело ќе функционира подобро и поздраво. За да успееме во ова, едноставно мора да јадеме намирници кои се многу хранливи. Подолу е список со десетте најхранливи намирници на планетата, …

Повеќе »